Dengeli Beslenmek Yetmez

29.10.2012
54
Dengeli Beslenmek Yetmez

Vücudumuz için gerekli vitaminleri yediklerimizden ve içtiklerimizden yeteri kadar alabiliyor muyuz? Ya da ihtiyaç duyduğumuz vitamini alabilmek için o vitamini içeren besinden ne kadar yememiz gerekiyor? Yapılan araştırmalar ne kadar fazla tüketirsek tüketelim besinlerden yeteri kadar vitamin alamadığımızı gösteriyor.

Prof.Dr. Erdem Yeşilada
Farmakognozi ve Fitoterapi Uzmanı

Kişi her besini düzenli olarak yese bile ihtiyaç duyduğu miktarı almak için tahmininden çok daha fazla o besinden tüketmesi gerekir. Bu da pratik olarak pek mümkün değil. Yapılan araştırmalara göre sağlıklı saçlara sahip olmak için gerekli olan ve güçlü antioksidan özelliğe sahip P bolca içeren üzümün faydalarından yararlanmak için günde 35 kilogram üzüm yenmesi gerekir. Uzmanların bu besini içeren besin desteklerini günde 3 adet önerdikleri göz önünde bulundurulursa günde ancak 105 kilogram yaş üzüm yenmesi ile gerekli fayda sağlanabiliyor. Kuvvetli antioksidan etkili ve kansere karşı koruyucu ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahip E vitaminini ise önerilen miktarda alabilmek için meyvelerden 48 adet elma yemek gerekiyor. Ya da bir başka E vitamini kaynağı bademden 1 kilogram tüketmek gerekiyor. Bu durumda yüksek kalori değerine sahip olan bademin 1 kilogramı ile vücuda 6000 kalori gibi yüksek bir kalori girişi söz konusu oluyor.
Güçlü Bağışıklık İçin 10 Kilo Sarımsak Çiğnemek Gerekiyor
Yine bağışıklığı güçlendirilmesinde yararları bilenen sarımsağın etkilerinden yararlanmak için 10 kilogram sarımsağın çiğ olarak çiğnenmesi gerekir. Uzmanlar vücut tarafından sentezlenmeyen Omega–3 yağ asitlerinin mutlaka dışarıdan alınması gerektiğini ve haftada en az 3 defa uygun özellikte balık yenilerek ihtiyaç olan miktarın karşılanabileceğini belirtiyor. Günümüz beslenme koşullarında ise bu mümkün olamadığından dışarıdan besin desteği uygulanması öneriliyor. C vitamini alımında da miktar kadar bir başka dikkat edilmesi gereken konu da C vitamini içeren turunçgillerin zamanından önce toplanarak içeriğinde ki bileşenlerin tam oluşmamasıdır. Hasat mevsiminden önce toplanan turunçgiller nedeniyle ne kadar tüketilse tüketilsin ihtiyaç duyulan C vitamini alınamıyor.
Vitamin Bitkinin Ekstraktından Alınıyor
Kurutulmuş bitkilerden özel yöntemler kullanılarak elde edilen bitki özütlerine “Ekstrakt” deniyor. Bitkilerin içeriğindeki etken maddelerin, bitkinin kütlesel oranına göre az oluşu insanları ekstrakt elde etmeye yöneltmiştir. Yani herhangi bir hastalığın tedavisi için gereken madde bildiğimiz bir bitkide bulunuyor. Ama 1 kilogram bitkide örneğin 2 miligram etken madde oluyor. Bize ise tedavi için 100 miligram gerekiyor. Bu durumda hastanın 50 kilogram bitkiyi yemesi ya da kaynatıp içmesi gerekiyor. Bu bakımdan bitkide bulunan etken bileşenlerin ayrılarak yoğun bir şekilde uygulanması akılcı bir yaklaşım oluyor.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.