Diş Etleri Neden Kanar?

Diş Etleri Neden Kanar?

Diş eti kanamasının birçok nedeni vardır, bunlardan bazıları da ciddidir. Fırçaladıktan sonra veya durduk yere diş etleri kanıyorsa, bu ciddi sağlık sorununun işareti olabilir. Bu durumda mümkün olan en kısa sürede diş hekimini ziyaret etmek önemlidir.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir

Diş etleri, dişleri ve ağzı sağlıklı tutmada çok önemli rol oynar. Sağlıklı diş etlerinin rengi pembe olmalı, kırmızı veya kanamalı olmamalıdır. Diş ipi kullandıktan sonra ara sıra olan küçük kanamalar genellikle normaldir. Ancak diş eti kanamasının birçok nedeninden bazılarının ciddi sağlık sorunlarının habercisi olduğu unutulmamalıdır.

* Diş eti hastalığı: Diş eti iltihabı, diş eti hastalığının ilk aşamasıdır. Dişlerdeki ve diş etlerindeki plak fırçalanmalı ve diş ipi ile temizlenmelidir. Aksi takdirde diş etleri enfekte olur, çürümeye neden olacak bakteriler ürer. Bunun sonucunda diş etleri şişmesi, hassaslaşması bazen fırçalama veya diş ipi kullanımı sırasında kanamaya neden olur. Doğru fırçalama ve diş ipi kullanımıyla, rutin diş kontrolleri takip edilerek diş eti iltihabı önlenebilir.

* İlaçlar: Bazı kan inceltici ilaçların diş eti kanamasına neden olması mümkündür.

* Hamilelik: Hormonlar tüm vücudu etkileyerek diş etini hassas ve kanamaya meyilli hale getirebilir. Bu da hamilelik döneminde diş etlerinde kanamaya neden olabilir. Ancak kanamanın sebebi hamilelikle birlikte bulantılar nedeniyle de olabilir.

*Günlük Diş Rutininizdeki Değişiklikler: Diş ipi kullanma veya fırçalama rutinindeki değişiklik diş eti kanamasına neden olabilir. Diş ipi kullanmaya birkaç gün ara verme veya haftada bir diş ipi kullanma sayısını artırma sonrasında kanama yaşanabilir. Bir hafta sonra kanama devam ederse, diş hekimi aranmalıdır. Sert kıllı diş fırçasına geçme, kullanım sırasında biraz kanama yaşanmasına sebep olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.