‘Diş Sıkma’ Kalıtsal!

‘Diş Sıkma’ Kalıtsal!

Dış sıkma sorunu her 10 kişiden 9’unda görülür. Bu sorun çocukluk dönemde süt dişlerinin çıkmasıyla yani 1 yaşında itibaren başlayabilir. Dış sıkma sorunu olan anne-babaların çocuklarında bu sorunun görülme sıklığı artar.

Diş Hekimi Gökhan Gerek

Araştırmalara göre çocukken uyku sırasında diş sıkma alışkanlığı olanların yüzde 86’sında bu alışkanlığın gençlikte de sürdüğü görülür. Psikolojik, çevresel ve santral sinir sistemine bağlı birçok sebep diş sıkmaya neden olur. Çevresel faktörlerin başında kişinin diş yapısındaki anatomik ve alt-üst çenelerin kapanışındaki bazı bozukluklar gelir.

Stres, diş sıkmaya yol açan en önemli nedendir. Diş sıkma ve gıcırdatmanın diş anatomisi ve çeneler arasındaki ilişkinin mükemmel olduğu bireylerde bile görülebilir; bu durum strese bağlı olarak gerçekleştiğini gözler önüne seriyor.

Öncelikle dişler koruma altına alınmalı

Uyku sırasında diş sıkma alışkanlığı olan kişilerde ilk yapılması gerekenin dişleri korumaya almaktır. Bu sayede diş gıcırdatma önlenir, çene eklemindeki ve çiğneme kaslarındaki ağrı hafifler ve uyku kalitesi artar. Uyku sırasındaki diş sıkma için 3 tip tedavi yöntemi bulunur. Bunlar, dental (dişsel), ilaçla ve psikolojik tedavidir.

Çocuklarda duygusal durum değerlendirilmeli

Şiddetli diş sıkma ve gıcırdatmanın görüldüğü çocuklar endişeli, hiperaktif, sinirli, evhamlı veya kaygı düzeyleri yüksektir. Kaygı, asabiyet, korku ve duygusal stres; kas aktivitesindeki artışla yakın ilişkidedir. Bu nedenle uyku sırasında oluşan diş sıkmanın duygusal durumla bağlantılı olduğundan tedavi yöntemlerinde bu konuların da değerlendirilmesi gerekir.

Kahvaltı yapmak istemezse Dikkat!

Uyku sırasında dişlerini sıkan çocuklarda diş yüzeylerinde anormal aşınmaların, buna bağlı olarak da sıcak-soğuk hassasiyeti ve özellikle çene eklemlerinde ağrı gibi belirtiler görülür. Bu çocuklarda bazen de ağız açmada zorluk, baş ağrısı, özellikle sabah saatlerinde huzursuzluk ve uykusuzluk ile çenedeki ağrı nedeniyle kahvaltı yapmak istememe gibi belirtiler de görülebilir.

Bağırsak parazitleri sebep olabilir

Araştırma sonuçları bağırsak parazitlerinin gece uykudayken aktif hale geçtiği için diş sıkma ve gıcırdatmasını tetiklediğini ortaya koyuyor. Bu nedenle yoğun diş sıkma döneminde olan çocuklarda bu etkeni ortadan kaldırmak için bağırsak parazit testi yaptırılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.