Diyette Doğru Bilinen 10 Yanlış

Diyette Doğru Bilinen 10 Yanlış

Bilinçsizce yapılan her diyet farklı sağlık sorununa sebep olabilir. Sağlık yolunda benimsenmesi gereken diyet yapmanın asla geçici değil sürdürülebilir yaşam tarzı olmasıdır. Bu yolda yapılan hatalar sorunların çözümsüz olmasına neden olabilir.

Beslenme-Diyet Uzm. Tuba Örnek

Bilinçsiz yapılan diyetlere dikkat edilmesi gerekir. Çünkü günümüzde sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam tarzına bağlı kilo sorunları ve obezite her geçen gün daha fazla karşılaşılan bir sorun.

Akşam yemeğini es geçmek

Sanılanın aksine, akşam yemeğini atlamanın sağlıklı kilo vermeye katkısı yoktur. Akşam yemeğini es geçmek sağlıklı tercih değildir, yapılması gereken geç saatlere bırakmamaktır.

Başkası için hazırlanan özel diyeti kopyalamak

Diyet, kişiye özel olmalıdır. Kişinin klinik durumu, yaşam tarzı, fiziksel aktivite sıklığına bağlı olarak farklılık göstermesi gerekir. Dolayısıyla uzman diyetisyen tarafından değerlendirilmesi sağlık açısından çok önemlidir. Kontrol altında geçirilen sağlıklı kilo verme süreci sonunda uygunluğu tespit edilen beslenme tarzına erişilir. Bunun da kişi tarafından hayat boyu sürdürülmesi gerekir.

Sadece sıvı ile beslenmek

Uzun süre sebze-meyve suları ile beslenmek, tek tip beslenme olarak değerlendirilir. Bu beslenme türünde pek çok vitamin-mineral alımı gerçekleşiyor olsa da protein-yağ alımı olması gerekenin çok altında kalır. Bu da ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Tarçınlı veya limonlu suyun yağ yakıcı sanılarak tüketilmesi

Suya eklenen tarçın veya limonun yağ yakıcı etkisi yoktur. Vücuttaki fazla yağın yakılması sadece kişiye özel dengeli diyet ve düzenli sporla gerçekleşebilir.

Karbonhidratı tamamen hayatından çıkarmak 

Kişinin özel sağlık durumu yoksa, günlük enerji ihtiyacının ortalama yüzde 40-50’si karbonhidratlardan sağlanmalıdır. Burada önemli olan nokta, alınan karbonhidratın çeşididir. Diyet yaparken uzak durulması gerekenler; sofra şekeri eklenmiş, glikoz/mısır şurubu, nişasta, tatlandırılmış, beyaz rafine un ile yapılmış gıdalardır. Tam tahıllı ekmek, meyveler, kuru baklagiller, süt ve ürünleri, kabuklu/lifli tahıllar vücuda gerekli olan kompleks karbonhidratları içerir.

Besinlerin tamamen yağsız olanlarını tercih etmek

Uzman tarafından kişiye özellikle kısıtlanmadığı sürece, hayvansal ürünlerin yağsız olanlarını tüketmek gereksiz bir tercihtir. Çünkü düşünülenin aksine vücudun bir miktar doymuş yağa da ihtiyacı vardır.

Yemekleri hiç yağ kullanmadan yapmak

Sağlıklı beslenmek demek yağı tamamen hayattan çıkarmak demek değildir aksine zeytinyağı, güçlü bir antioksidandır. Özellikle yemek ve salatalarda kullanmak için kaliteli bir yağdır.

Gece yatmadan önce pul biberli yoğurt yemek

İçerdiği probiyotikler sayesinde yoğurt, bağırsak sağlığına iyi gelir. Pul biberdeki kapsaisinin kilo verdirici, antikanser, tok tutucu özelliklere sahip olduğu yapılan bazı çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla pul biberli yoğurdun sağlığa iyi geldiği söylenebilir. Hatta bu karışıma, zerdeçal, karabiber, sevilen diğer baharatlar da eklenebilir fakat gece geç saatlerde yenmesinin ekstra faydası bulunmamaktadır. Mümkün olduğunca akşam 19:00 veya 20:00’dan sonra genel olarak beslenmenin sonlandırılması tavsiye edilir.

Sağlıklı beslenme sürecinde sporu gerekli görmemek

Sporun eşlik etmediği diyet ya sonuç vermez ya da kişiyi çok düşük kalori almaya zorlar. Bu da bağışıklık açısından uzmanların tavsiye etmediği durumdur. Unutulmamalıdır ki; diyet yapmak asla geçici bir süreç değil, sürdürülebilir sağlık yolunda benimsenmesi gereken yaşam tarzıdır.

Diyet-spor olmadan hızlı, kolay kilo vermek için farklı yollar aramak

Kilo verdirici ilaçlar, cerrahi işlem ve metabolizma hızlandırıp kilo vermeye destek olan bitki çayları ancak diyet-spor eşliğinde gerçek anlamda etkili olur. Bunların hiçbiri tek başına mucize olarak görülmemelidir. Ek olarak kilo verdirici ilaçlar kullanılmadan önce çok iyi araştırılmalıdır. Çünkü günümüzde kısa zamanda, zahmetsiz şekilde zayıflamayı vaat eden ürünler geniş kitleler tarafından yüksek talep bulur. Bu sebeple piyasada sadece finansal çıkarlar uğruna merdiven altı üretim olan, insan sağlığını tehdit eden pek çok ürün dolaşmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.