Domatesin Çakralar ile Ne İlgisi Var?

Domatesin Çakralar ile Ne İlgisi Var?

Bedenimizin 7 enerji kapısı çakralarımız, yediğimiz besinler ve kullandığımız renklerle harekete geçiyor. Örneğin, birinci çakramız olan Kök çakranın rengi kırmızı. Domates, çilek, karpuz ve kiraz gibi kırmızı yiyecekler, hayat enerjisini dengeleme konusunda önemli bir yere sahip.

Müge Çevik
Yaşam Koçu

Çakra, Sanskritçe çark ya da tekerlek anlamına gelen, bedenimizdeki enerji merkezlerine verilen isim. Vücudumuzda ana merkezleri kontrol eden 7 temel çakra bulunuyor. Çakraların ana görevleri arasında, kişinin enerjisini dengelemek ve bağlı olduğu sistemlerin iyi/dengeli, düzenli çalışmasını sağlamak yer alıyor.

Fiziksel sağlığımız ve çakralarımız arasında bağ kuruluyor. Çakraların dengeli olması demekse fiziksel sağlığımızın dengede olması demek. Çakraların fazla ya da az çalışmasının bedenimiz dışında ruhsal bedenimiz yani kişilik özelliklerimiz ile de ilgisi bulunuyor. Örneğin iletişim sorunları yaşayan, çok konuşmak yerine içine atan veya söylediği sözlerden sıklıkla pişman olan biri boğaz bölgesinde sorunlar yaşayabiliyor. Bademcik, ses kısılmaları, nodüller, lenf bezleri ile ilgili sorunlar, tiroit bezlerinin fazla ya da az çalışması gibi sorunlar, 5. Çakra olan boğaz çakrasında sorun olduğuna işaret ediyor.

Çakraları dengelemek Reiki gibi evrensel yaşam enerjisi çalışmaları/şifaları ile mümkün olabiliyor. Her çakranın kendi rengi, kokusu, besini ve aroması bulunurken, şifanız besinlerde sizi bekliyor. Örneğin, yapılan her yemeğe koyulan her bir baharat ve sebzenin neye iyi geldiğini görmek, bu alana yoğunlaşmak isteyenler için büyük önem arz ediyor.

Çakralar & Renkler & Yiyecekler:

1. Çakra:  Kök Çakra: Kırmızı / Domates, çilek, karpuz, kiraz,

2.Çakra:  Turuncu /Havuç, somon balığı, yengeç, portakal, mandalina, turunç

3.Çakra:  Karın Çakrası: Altın Sarısı/ Karmaşık karbonhidratlar , tahıllar

4.Çakra:  Kalp Çakrası: Yeşil – Pembe/ Yeşil sebzeler ve yeşil yapraklı bitkiler

5. Çakra:  Boğaz Çakrası: Mavi/ Meyveler, adaçayı

6. Çakra:    Alın Çakrası: Çivit Mavi/ Nane, yasemin aromalı yiyecekler

7. Çakra:  Taç Çakra: Menekşe Moru- Viyolet/ Meyvesuları

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.