Dünyaca Ünlü Uzmanlar Üreme Sağlığındaki Son Teknolojileri Anlattı

Dünyaca Ünlü Uzmanlar Üreme Sağlığındaki Son Teknolojileri Anlattı


Dünya ve Türkiye’deki 1000 kadın hastalıkları ve doğum uzmanı 20-22 Mart 2015 tarihleri arasında İstanbul’da Wyndham Grand Hotel’de 3. Acıbadem Kadın Doğum Günleri’nde bir araya geldi. Başarılı Acıbadem Sağlık Grubu Tüp Bebek Koordinatörü Prof. Dr. M. Bülent Tıraş başkanlığında düzenlenen konferansa infertilite alanındaki başarıyla tüm dünyada tanınan Harvard Üniversitesi’nden Prof. Utkan Demirci, Yale Üniversitesi’nden Prof. Emre Seli, Philadelphia Üniversitesi’nden Prof. Serdar Ural konuşmacı olarak katıldı. Sağlıklı ve doğru sperm ve embriyo nasıl oluşturulur sorunun yanıt arandı.

———–

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Acıbadem Kadın Doğum Günleri’nde dünya ve Türkiye’deki 1000 kadın hastalıkları-doğum uzmanı üreme sağlığındaki son gelişmeleri konuşmak, deneyimlerini paylaşmak üzere bir araya geldi. 20-22 Mart 2015 tarihleri arasında İstanbul’da Wyndham Grand Hotel’deki konferans Acıbadem Sağlık Grubu Tüp Bebek Koordinatörü Prof. Dr. M. Bülent Tıraş ile Acıbadem Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum A.D Başkanı Prof. Dr. Mete Güngör başkanlığında gerçekleşti.

Tekrarlayan düşükleri sonlandırmak için uğraşıyoruz

Acıbadem Sağlık Grubu Tüp Bebek Koordinatörü Prof. Dr. M. Bülent Tıraş infertilite alanındaki bilimsel çalışmaların çoğunlukla sperm seçimi, embriyolar üzerindeki genetik incelemeler üzerine yoğunlaştığını belirterek şunları söyledi:

“Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarına yönelik olarak dünyadaki bilimsel araştırmalar ağırlık kazanmıştır. Bizde bu kapsamda gelişen yeni teknolojileri hastalarımızın yararına ve gebe kalmaları için kullanmaktayız. Başarımız şu an için bu teknolojilerle yüzde 70’e ulaştı. Bu rakamı çok daha yükseğe çıkarmak istiyoruz” dedi.

Embriyonun kalitesini artırmak için çalışılıyor…

Yale Üniversitesi’nden Prof. Emre Seli üreme konusundaki son gelişmeleri şöyle açıkladı:

“Gelişen moleküler yaklaşımlar bizlere hastanın gereksinimlerine özel, kişisel tedaviler uygulayarak , başarıya ulaşma olanağı sağlıyor. Çalışmalarımız hem kariyer yapmak hem anne olmak isteyen ancak yaşı ileri olan kadınların anne olma şansını artırmak üzere yoğunlaştı. Modern kadının ileri yaşta anne olma şansını artırmak istiyoruz. Bu yönde de yumurta ve embriyo enerji metabolizmasını inceleyen çalışmalar üzerinde yoğunlaşıyoruz.”

Anne karnındaki bebeğe cerrahi müdahale…

Philadelphia Üniversitesi’nden Prof. Serdar Ural perinatoloji konusunda ise şu açıklamalarda bulundu:

“Anneler sağlıklı bebekler doğurmak ister. Biz de bunu gerçeğe dönüştürmek için kandan aldığımız bazı örneklerle bebekteki genetik anormallikleri araştırılmakta, sorunlara çözüm bulmaya çalışmaktayız. İkiz ve üçüzlerde yapılan bazı çalışmalarda ise birbirlerini kan dolaşımını olumsuzluklarını ortadan kaldıracak yöntemleri araştırıyoruz. Anne karnındaki bebeğe cerrahi müdahale edip yaşama şansını yüzde 50 artırabiliyoruz. Son 10 yılda bu tür ameliyatlar yapılmaktadır ”

İnfertilite alanındaki başarıyla tüm dünyada tanınan Harvard Üniversitesi’nden Prof. Utkan Demirci yeni bir sperm seçim yöntemi olan “Mikro Chip” teknolojisi, Yale Üniversitesi’nden Prof. Emre Seli üreme ve Philadelphia Üniversitesi’nden Prof. Serdar Ural perinatoloji konusunda deneyimlerini meslektaşları ile paylaştı. İtalya’dan Dr. Francesco Fanfani laparoskopik cerrahi, Maslak ve Atakent Acıbadem Hastaneleri’nden laparoskopik-robotik cerrahideki yeni uygulamalar canlı yayınla katılımcılarla saniye saniye izlenerek yorumlandı. Ayrıca konferansta IVF embriyo görüntülemede yeni gelişmelerden Time-Lapse Teknolojisi-Embriyoskop, endometriumun genetik değerlendirmesi, ERA yöntemi ve embriyoların genetik değerlendirmesi CGH ve NGS gibi yeni nesil genetik teknolojiler detaylı olarak anlatıldı.

İki gün sürecek olan konferans sırasında infertil çiftten ilk başvuruda hangi tetkikler istenmeli, hangi hastaya hangi tedavi uygulanmalı, başarısız tedavilerde hangi yöntem tercih edilmeli, endometriozis-infertilite ilişkisi, DNA testi ve ultrason, fetal anomali tarama testleri, IVF’te yeni genetik teknolojiler (CGH) gebelik oranlarını arttırdı mı, tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında ne yapılmalı, IVF için sperm seçimi: Micro-chip yöntemi başarı oranlarını arttırır mı, Preimplantasyon Genetik tanıda yeni bir yöntem: Next Generation Sequencing (NGS) gibi konularda uzmanlar bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Laparoskopik ve robotik cerrahi, pratik ovulasyon indüksiyonu, ultrasonografik fetal anomali kurslarına katılan uzmanlar da sertifika almaya hak kazandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.