Eklem ve Kıkırdak Sağlığında Klasik Yöntemler Yetersiz!

02.06.2018
1.607
Eklem ve Kıkırdak Sağlığında Klasik Yöntemler Yetersiz!

Paylaş

Yaşla beraber eskiyen insan vücudunda eklem kıkırdağının bozulmasıyla birlikte ağrı gelişir. Günümüzde bu soruna kesin tedavi getirecek ilaç maalesef yok. Ağrı ve semptomlarını giderecek tedaviler olsa bile bu yeterli değil. Dolayısıyla bilim adamları tedavide semptomları gidermenin yanı sıra ‘Acaba kıkırdak sağlığını nasıl koruyabiliriz, daha iyi bir hale getirebiliriz’ noktasında çözüm arayışına girdi. 2011 yılından bu yana yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda çözüm bulundu: Morina Balığının derisinde bulunan kollajen peptitler eklem sağlığını korurken, ağrıyı da gideriyor…

Prof. Dr. Alp Çetin

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi

İnsan ömrü giderek uzadığı için eklem ve kıkırdak sağlığının korunması-tedavisine yönelik araştırmalar bilimsel çalışmalar daha çok önem kazandı. Çünkü bu hastalıklar iş gücü kaybına sebep olurken tedavisi için yapılan harcamaların maliyeti de oldukça yüksek. Dolayısıyla tıp dünyasının bu sorunun çözümüne odaklandı.

Kıkırdak sürekli yapılıp yıkılan bir dokudur…

Kireçlenme hastalığında kıkırdak yıkımı artar yapım bunu karşılamaz. Kıkırdak yapımını sağlayacak tedaviye yönelmek gerekiyor. Bunun içinde kıkırdak ham maddeleri kıkırdağa ulaşmalıdır. 2011 yılından günümüze bilimsel çalışmalar bu yönde yoğunlaştı.

Kelle-paça çorbasındaki kollajen şifa DEĞİL…

Kıkırdak hammaddelerinden biri de kollajendir…Kıkırdağı sağlam tutan, direnç sağlayan kollajenin desteklenmesi; kıkırdak sağlığının korunmasında hatta tamirinde faydalı olacak bir yöntemdir.

Kemik problemi olduğunda geleneksel tedavi yöntemleri arasında kelle-paça çorbası gelir. Ancak bu şekilde alınan kollajen oldukça yüksek moleküller ağırlıklı olduğu için bağırsaklardan emilmez ve istenilen hedef doku kıkırdağa ulaşamaz. Kıkırdak sağlığı için en faydalı olanı bulmak gerekir. Çünkü kollajenin ana maddesi olan aminoasitler ve kollajen sentezi ile desteklendiğinde ancak kıkırdak korunur. Bunu sağlarken ağrı kesici etki de gösterir. Dolayısıyla onun kırpılmış halleri olan kollajen peptitler, hidrolize kollajenler çok küçük moleküller ağırlıklı oldukları için bağırsaklardan emilir, hedef dokuya kıkırdağa hızlıca ulaşır. Burada kıkırdak yenilenmesi konusunda çok ciddi destek sağlar. Bu özellikteki kollajen peptitleri Morina Balığından elde etmek mümkündür.

Kollajen peptitler kıkırdak dokuya ulaşır ve emilir…

Bilimsel çalışmalar büyük kollajenlerin emilmediğini gösterince bilim ‘bunu nasıl daha küçültebiliriz’ sorusunun cevabının arayışına girdi. Ancak küçültmek de yeterli değil çünkü kıkırdak için önemli olan aminoasitlerin bu peptitleri içermesi gerekir. Bu peptitleri içeren aminoasit zincirlerinin ‘kollajen peptit’ haline getirilmesi gerekir. Bu ciddi bir teknoloji işidir. Bu sayede verilen kollajen ancak hem kıkırdak dokusuna ulaşır hem de emilir.

Sonuç olarak; kireçlenme tedavisinde öncelikli amaç hastanın semptomlarını ve ağrıyı gidermek, kıkırdak sağlığını korumaktır. Morina balığından elde edilen kollajen peptitler kireçlenme tedavisi için en doğal ve en sağlıklı çözümdür.

Paylaş

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.