Kıkırdak için Kök Hücre: Kollajen Peptitler

02.06.2018
1.524
Kıkırdak için Kök Hücre: Kollajen Peptitler

Paylaş

Kemiklerin hareketini kolaylaştıran kıkırdak çok ince bir madde olduğu için güçlendirilmesi gerekir. Bu da doğal veya doğalla en yakın yollarla yapılmalıdır. Klasik ağrı kesiciler ne yazık ki kıkırdağı güçlendiremez. Son çalışmalarda kollajen peptitlerin direk olarak kıkırdaklara yani hedef dokuya gittiği ve eskiyen hücreleri yenileyebildiği ortaya kondu. Tıp ki kök hücre gibi…

Doç. Dr. Kerem Alptekin

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Kıkırdak çok ince bir maddedir; kemiklerin hareketini kolaylaştırır ve güçlendirilmesi gerekir. Dışardan verilen klasik ağrı kesiciler ne yazık ki kıkırdağı güçlendiremez. Ancak bu doğal veya doğalla en yakın yollarla yapılabilir. Bilimsel çalışmalar sonrasında kollajen peptitler ile kıkırdağı güçlendirme şansı yakalandı. Zaten fizik tedavi hekimleri klasik ilaçları kullanmayı yoğun yan etkisi olduğu için çok fazla sevmez. Onun yerine hastanın kıkırdağını destekleyici kollajenleri peptitleri tercih eder.

Kıkırdağı güçlendirmek için…

İkinci beyin olarak nitelendirilen bağırsakları korumak gerekir. Çünkü dışarıdan verilen her ağrı kesici-antibiyotik bağırsaklara zarar verir. Bağırsaklardaki flora bozulduğunda doğal yaşam bozulduğu için daha çok hasta olunur. Bağırsak duvarlarından kaçırmaya başlar ve eklem sağlığı bozulur, başka problemler ortaya çıkar. Hem bağırsakları korumak, oradaki florayı düzenlemek aynı zamanda kıkırdağı da güçlendirebilir.

Bilim “Morina Balığı” dedi…

Aslında doğa insanoğluna çok şey sunuyor. Son yapılan çalışmalarda Morina Balığının derisinden bulunan kollajen peptitlerin direk olarak kıkırdaklara yani hedef dokuya gittiği bulundu. Bir de hücreleri büyütme özelliği var. Eskiyen hücreleri yenileyebilir kök hücre gibi düşünün. Kök hücrenin direk etkisini gösteremez ama o hücrelere yeni bir yol sunuyor. Ağızdan alınan bir ilacın kıkırdak dokuya gitmesi çok zordur, bu ispatlanmıştır.

Özetle; Morina Balığının derisi üzerinde bulunan kollajen peptitler kıkırdakların gelişimine katkı sağlar, bozulmuş olan kıkırdak dokusunu düzeltebilir.

Kuzey denizlerinin balığı olan Morinalar mezgitgillerden ama onlardan daha büyük, 30 kiloya çıkabilir. Norveç tarafında zaman zaman Karadeniz’in çok kuzeylerinde gördüklerini söyleniyor ama iklim değişikliği nedeniyle oralarda bulmak artık çok zor.

Paylaş

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.