Eklem ve Kıkırdak İçin En Doğal Tedavi: Kollajen Peptitler

Eklem ve Kıkırdak İçin En Doğal Tedavi: Kollajen Peptitler

Eklem ve kıkırdak sağlığı için son yılların en doğal tedavi yöntemi: Kollajen peptitlerdir. Çünkü Osteoartrit-Kireçlenme hastalığında klasik tedavide kullanılan ilaçların içinde iyileştirici etkin madde yok. Tedavi daha çok ağrıyı-sızıyı azaltmak, hastayı rahatlatmak mantığıyla yapılır. Oysa kollajen peptitlerin kullanımıyla birlikte hastalığın gidişatı olumlu yönde değişti. Kıkırdakta yenilenme sağlanırken, ağrıda azalma oldu. Hastanın yaşam kalitesi yükseldi.

Prof. Dr. Demirhan Dıraçoğlu

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi

Fiziksel Tıp Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Üyesi

Kireçlenme aslında kıkırdak yapısının bozulmasıdır. Peki kıkırdağın yapısı nasıl bozulur? İki tane kemik düşünün… Bunların bir şekilde hareket etmesi lazım. Bu kemikler birbirine direk temas ederse hem ağrı olur hem de yıpranma artar. Vücudumuzda doğal olarak bulunan ‘kıkırdak’ adı verilen süngerimsi sıvı içeriği fazla olan yumuşak yapılar var ki kemikler birbirine değdiklerinde yastık gibi hareketi kolaylaştırsın. Kireçlenme hastalığında bu sıvı azalır ve yastık bir anda taş haline döner. Taş olduğunda yürüdükçe sağlığı koruyan hareketler tam tersine döner ve oradaki eklemi bozar.

Kollajen peptitler kıkırdağın doğal yapısını destekler…

Kireçlenme hastalığında ağrıyı oluşturan birçok mekanizma var. Kıkırdak biraz desteklendiğinde bu mekanik ağrıyı azaltma şansı oluşur. Kollajen peptitler de işte tam bu noktada devreye girer. Kıkırdak sıvı içeriğinin artmasına, doğal yapısının desteklenmesine yardımcı olur. Dolayısıyla eklemin hareketi kolaylaştığı için daha rahat hareket edilir.

Kelle-paça çorbası kalp krizine neden olabilir!

Geleneksel tedavi yöntemi olan kelle-paça meselesinde konuya biraz daha hâkim olunması gerektiğine inanıyorum. Kireçlenmede sorun kemiğin mineral yapısında değildir. Sorun eklem ve kıkırdak yapıdadır. Burada kelle paçanın kıkırdağın üzerinde etkisi olmadığını biliyoruz. Kelle paçanın içinde diyelim ki etkili bir madde var. Bunu alabilmek için sizin tencere tencere yemek gerekebilir. Kireçlenmeyi azaltmak isterken kolesterol tavan yapabilir. Bu da kalp krizine neden olur. Kaş yaparken göz çıkarılır. Halbuki sadece ihtiyacımız olan kısım ayrıştırılmalıdır. Bu da bir teknoloji işidir. Bunu bir besin desteği şeklinde almak çok daha mantıklı.

Özel bir balıktan olan Morina Balığından elde edilen vücuda faydalı olan kollajenin tüm parça halinde değil; bioaktif yani belli peptitlere bölündüğünde etkili olduğu bilimsel araştırmalarda görülmüştür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.