Erkeklerde Estetik İşlemler

Erkeklerde Estetik İşlemler

Erkekler de kadınlar kadar estetik işlemlere ilgi duyuyor. Güney Amerika’da ‘Social Indicators Research’ araştırma şirketi ile yaptığı ankette, Türk erkeklerinin bakım konusunda rakiplerine büyük fark atmaya başladığını açıkladı.

Dr. Güniz Eker Uluçay

Estetik ve Plastik Cerrah

Türkiye’de yaşayan erkekler haftada 18,8 saatini kişisel bakımına ayırır; en fazla özeni ise elbise seçimine veriyor. Türk erkekleri her geçen gün epilasyon, saç bakımı ve parfüm kullanma konularına daha fazla zaman harcamaya başladı.

Estetik Operasyonlar

Estetik müdahale yaptırmak isteyen erkeklerin sayısı kadınlara oranla hiç küçümsenmeyecek seviyede. Erkeklerin en sık tercih ettiği operasyonlar ise jinekomasti( erkekte meme büyümesi), saç ekimi, burun estetiği, sakal-bıyık ekimi ve liposuction.

Erişkin erkeklerin ortalama %40ında görülen jinekomasti yani erkeklerde göğüs büyümesi bilinen bir sebebi olmayan ve sağlık açısından tehlike yaratmayan bir rahatsızlıktır ancak nadir olarak sağlığı tehdit edecek başka bir rahatsızlığın göstergesi olarak kabul edilebilir. Jinekomasti sıklıkla sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olur.

Jinekomasti için 18 yaş üstü tüm sağlıklı erkeklere operasyon uygulanabilir. Öncelikle operasyon öncesi jinekomastinin altta yatan nedenini araştırmak gerekir. Çoğu hastada kilo alıp verme ve yağlanma nedeni ile olsa da bazı hastalarda yapılan hormonal tetkikler ve ultrason ile altta yatan başka bir neden bulunabilir. Ergenlik çağında oluşan jinekomasti ise genellikle birkaç yıl içinde kendiliğinden yok olur. Operasyon memenin büyüklüğüne göre tek başına liposuction (yağ alma) veya liposuction ile kombine meme dokusunun alınması şeklinde yapılmalıdır. Tek başına liposuction yapılan hastalarda yalnızca 2-3 adet kanüllerin giriş deliği olan yaklaşık 0.5 cmlik izler olabilmektedir. Bu izler ise çoğu hastada zamanla daha az belirgin hale gelmektedir. Kombine ameliyat planlanan hastalarda ise memenin areola denilen kahverengi dokusunun sınırında kesiler olmakta, bu da ciltle bu kahverengi dokunun birleşme yerinde olduğu için hasta için rahatsız edici bir iz olmamaktadır. Çok daha büyük memelerde ise ki bu daha nadirdir, kadınlardaki meme küçültme ameliyatlarına benzer teknikler kullanılmaktadır. Operayon sonrası yaklaşık 3 hafta süre ile korse kullanımı önerilir.

Saç Ekimleri

Saç ekimi için Türkiye’ye Orta Doğu başta olmak üzere dış ülkelerden oldukça yoğun bir ilgi var. Sadece saç değil bıyık ve sakal ekimi içinde talepler de giderek artıyor. Ense kısmından mikromotor FUE yöntemi ile alınan saçlar, kişinin ihtiyacına göre önceden belirlenen saçsız alana ekiliyor. Lokal anestezi altında uygulanan bu işlem yaklaşık 5-6 saat sürüyor. 20 yaş üstü sağlıklı tüm erkeklere uygulanabilen bu operasyon sonrasında hasta kısa sürede sosyal hayatına dönerek, 4-6 aylık bir süre sonrasında ise eski saçlı haline dönmesi mümkün olabiliyor.

Liposuction

Erkeklerin yağlanmaya en müsait bölgeleri karın ve göbek çevresi. Liposuction (yağ aldırma) operasyonları ile erkekler bu bölgelerdeki yağlardan kurtulabiliyor. Kişinin ihtiyacına göre lokal veya genel anestezi altında yapılan bu operasyon yaklaşık 1-3 saat sürmektedir. Her bölge için yapılan 2-3 adet yaklaşık yarım santimetrelik kesiler ile özel kanüller yardımı ile yağ dokuları alınmaktadır. Operasyon sonrası 3-4 hafta süre ile korse kullanımı önerilmektedir. Kişiler operasyon sonrasında 3-5 gün içinde günlük hayatlarına geri dönebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.