Erkencilere Müjde

17.10.2012
30
Erkencilere Müjde

Dr. Cem KeçeHer şey dört dörtlük… Muhteşem bir partneriniz, mükemmel bir ortamınız var…Cinselliğin zevkleri yaşamak için hazırsınız. Ama o da nesi? “Timeing” hatası!. Düşleriniz 3-4 dakikada bitti. Erken boşaldınız. Dert etmeyin, her erkeğin başına gelebilir ve çaresi de var…

Dr. Cem KEÇE

CİSED Bşk.

Cinsel arzuları normal olan erkeğin isteğinden önce boşalmasına veya boşalmanın penisin vajinaya girmesinden sonra 3.5-4 dakikadan daha kısa bir sürede olmasına erken boşalma denir. Erken boşalan kişi genellikle o an geldiğinde kendini tutamadığını söyler.

Temel belirtiler nelerdir?

Kontrolsüz bir şekilde boşalma, cinsel tatminde azalma, suçluluk, utanç duymak, kendinden nefret etmek, hayal kırıklığı hissi, zamanla meydana gelen cinsel isteksizlik, ilk boşalmadan sonra ikinci cinsel birleşme için ısrarcı olmak vb. erken boşalmanın temel belirtileridir.

Nedenlerini biliyor musunuz?

Erken boşalmanın bir çok farklı nedeni olabilir. Gençlik çağlarında uygunsuz ortamlarda yapılan mastürbasyonlar, cinsel mitler yani hurafeler, cinsel ilişki konusunda tecrübesizlik, yorgunluk, sıkkınlık, kızgınlık ve tedirginlik, cinsellikle ilgili gerçekçi olmayan beklentiler, cinsel uyarım eksikliği, gerekli koşulların sağlanamaması, sertleşmiş penise verilen orantısız önem, cinsel açıdan baskı altında yetişme,  aşırı cinsel isteğin verdiği gerginlik, günah işleme veya suçluluk duygusu,  hastalık kapma korkusu,  partnerin anlaşılamayan korkusu veya reddetmesi, gebe bırakma korkusu, kastrasyon anksiyetesi, partnerin hayal kırıklığı korkusu, vajinanın aşılamama korkusu, kadına karşı isteksizlik, partnerle çatışma, başkaları tarafından mahrem yerlerinin keşfedilme korkusu, partnere aşırı ilgi, bağlılık ve sevgi, para karşılığı kurulan ilişkiler veya genelev alışkanlığı, cinsel uyumsuzluk, bilinçaltında yatan cinsel ilişki ile ilgili olumsuz düşünceler, prostatit, üretrit vb. hastalıklar, penil hipersensitivite, T12-L1 düzeyindeki nörolojik yaralanmalar, narkotik veya antipsikotik tedavinin aniden kesilmesi erken boşalmaya sebep olabilir.

Tetikleyici sebepler!

Genç olmak, romantik, içgüdüleri zayıf ve mantığıyla hareket eden erkekler, heyecanlanmak, uzun süren cinsel perhizler sonrası kurulan cinsel ilişkiler, partnerinin daha istekli olması, yeni evlenmiş veya hiç cinsel ilişkide bulunmamış olmak, cinsel ilişki yoğunluğunun azalması, cinsel birleşme esnasındaki gidip gelmelerin hızlanması, kaygılı ve sinirli ruh hali, aşırı istekli olmak veya aşırı cinsel isteğin verdiği gerginlik, eve günün stresinden bunalmış, yorgun ve sıkıntılı bir halde gelmek, başarısızlık korkusu, partner olarak seçilmiş kadının cinsel isteksizliği, cinsel zevke önem vermeyen kadınlarla, hayat kadınlarıyla veya yakalanma korkusu olan bir ortamda kız arkadaşlarla yaşanan erken cinsel deneyimler, devamlı alışılmış partnerle değil de ek olarak başka bir partnerle ilişkiye girme, sorunlu veya bozuk giden evlilikler, sertleşme bozukluğu olacağı endişesi vb. erkeklerin boşalmasını hızlandıran nedenlerdir.

Erken boşalma ve mastürbasyon

Mastürbasyon yapılması boşalma süresinde etkili bir unsurdur. Gençlik çağlarında uygunsuz ortamlarda yapılan mastürbasyonlar erken boşalmaya yol açar. Mastürbasyon erkekleri erken boşalmaya programlar ve alışkanlık yapar. Bu bağlamda erken boşalma, yanlış öğrenilmiş bir davranıştır. Çünkü erkekler ergenlik döneminde hormonlarının etkisiyle aşırı istekli olurlar. Ayıp, yasak, günah düşünceleriyle kafaları karışık bir şekilde genellikle banyo, tuvalet vb. uygunsuz ortamlarda, baskı altında her an yakalanma korkusuyla mastürbasyon yapmaya çalışırlar. Amaç bir an önce bu baskıdan kurtulmaktır. Bu da erkeklerin biyolojik saatini erken boşalmaya programlar. Cinsel ilişkiye başladıktan sonra da bu kötü alışkanlık devam eder ve tek amaç bir an önce sonlandırmak olur.

Kimler erken boşalır?

Hızlı yemek yerler, hızlı araba kullanırlar, her konuda aceleci davranırlar, çabuk sinirlenirler, kontrolsüz davranışları vardır, ya çok çabuk güvenirler ya da güven duymada zorlanırlar, kaygılı ruh halleri vardır,  çocukluklarında babalarıyla sorunları vardır, çocukluklarında yataklarını ıslatmışlardır,  genellikle eğitim düzeyleri yüksektir, A tipi kişilik yapısına sahiptirler. Yani rekabetçi, sosyal alanda ve mesleğinde hırslı, dakik, güçlü ve etkileyici, sabırsız, aynı anda birkaç iş yapmayı seven, insanlara ve olaylara çabuk sinirlenen, onaylanmayı bekleyen, sorunlu bir dinlenme tarzı olan, daima telaşlı, ev ve iş dışında çok az ilgi alanı olan, duygularını saklayan, kendini ve başkalarını işlerini bitirmeye zorlayan vb. özellikleri vardır.

Tedavi hiç de zor değil

Yüzyılımızın başında dünyanın en önde gelen cinsel bilimcisi olan Havelock ELLIS’in yaşamı boyunca erken boşalma sorunundan kurtulamadığını bilirsek, tedavinin ne denli anlamlı bir süreç olduğunu da görebiliriz. Erkeklerin boşalmayı kontrol etmeleri tıpkı bisiklete binmek gibidir, öğrenene kadar sıkıntı çekerler ama bir kez öğrendiler mi bir daha unutmazlar. Bunu öğretmenin en güzel yolu ise cinsel terapidir. Cinsel terapi ile boşalmayı kontrol etmeyi değil, boşalmanın istem dışı bir şekilde gerçekleştiği kaçınılmazlık noktasına ulaşmamak için heyecan düzeyimizi kontrol etmeyi öğretiriz. Bu durum üzerinde şelale bulunan bir ırmakta kayıkta kürek çeken bir kişiye benzetilebilir. Tecrübeli kayıkçı ırmağın durgun sularında kalır, şelaleye fazla yaklaşmaz. Tecrübesiz kayıkçı şelaleye fazla yaklaşırsa kayığın üzerindeki kontrolünü tamamıyla yitirebilir. Eğer kayıkçı şelaleyi aşmayı amaçlamıyorsa yani henüz boşalıp orgazm olmak istemiyorsa, deneyimleri ona, ırmağın durgun sularında kalmayı yani heyecan seviyesini kontrol etmeyi öğrenecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.