Fiziksel Özellik Hastalık Habercisi

Fiziksel Özellik Hastalık Habercisi

Bazen fiziksel özellikler ile çevresel faktörlerle birleşince hastalıklar ortaya çıkabilir. Ayrıca genetik faktörler, hormonlar, yenilip içilenler, yaşanılan çevre ve stres başlı başına hastalık sebebi olabilir.

Prof. Dr. Semih Halezeroğlu

Göğüs Cerrahisi Uzmanı

Fiziksel özellikler bazen hastalık habercisi olabilir. Tıpta “Pnömotoraks” olarak adlandırılan hastalık uzun boylu, esmer tenli, ince bir fiziğe sahip olan 20-35 yaş arasındaki erkeklerde görülür.

Özellikler bu kişiler bir de sigara içiyorsa, akciğerleri daha fazla dayanamaz ve akciğerlerin üzerinde bazı baloncuklar oluşur. Daha sonra bu baloncuklar patlar ve akciğer neredeyse portakal kadar kalır. Bu durumdaki kişilerin acilen doktora gitmesi şart çünkü nefes alamaz ve doktora yetişemezlerse son derece ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir.

Akciğer Balon Gibi Sönüyor
Akciğerler göğüs boşluğu içinde, kaburgaların arasındaki korunaklı bir bölgeye yer alıyor. Pnömotoraks, göğüs boşluğunda hava olması anlamına geliyor. Oysa göğüs kafesi içerisinde hiç hava olmaması gerekiyor. Akciğerler tıpkı sünger gibi organlar ve bir kapalı kutunun içinde duruyorlar. Ağızdan alınan hava akciğerlerin içine gidiyor, dışarıda toplanmıyor. Bu organlar bir çeşit balon gibi de düşünülebilir. Eğer balon bir yerden patlarsa akciğer sönüyor.

Akciğerlerin travmaya bağlı patlama nedenleri:
• Akciğerler darbe aldığında,
• Akciğere bıçak gibi kesici aletler girdiğinde,
• Bir çarpmanın etkisiyle kaburga kırıldığında.

Akciğerin kendiliğinden patlamasına ise “Spontan Pnömotoraks” adı verilir.
Sigara içenlerde daha çok olmak üzere, akciğerin üst kısımda küçük baloncuklar oluşmaya başlıyor. Bu balonlar ıkınma, hapşırma, öksürmeyle patlıyor ve akciğerlerdeki hava göğüs boşluğunda toplanıyor. Bu hastalık uzun boylu, ince, zayıf ve esmer erkeklerin hastalığı olarak biliniyor. 20-35 yaş arası kişilerde daha sık ortaya çıkıyor. Kadınlarda görülme sıklığı ise erkeklere göre 10’da bir oranında. Tıknaz, iri yarı kişilerde çok daha nadir görülüyor.

Hastalık her yüz bin erkeğin 20’sinde görülüyor. Sigara içenlerde hastalık sıklığı erkeklerde 22, kadınlarda 6 kat artar. Burada kişinin günde kaç adet ya da kaç paket içmesi değil, hiç içmemesi önemlidir. Az içilmesi kişiyi bu hastalıktan kurtaracak diye bir kural yok. Sigarayı sadece pnömotoraks riski taşıyanların değil, sağlıklı hiçbir bireyin içmemesini öneriyoruz. Sigara genç, yaşlı, kadın, erkek demeden tüm bireylerin sağlığını tehlikeye sokan bir alışkanlıktır.

Patlama Anında Ne Oluyor?
Akciğerlerin patlaması sırasında kişinin göğsünde ani ve şiddetli bir ağrı oluşur, bu ağrı adeta şimşek gibi kişinin göğsüne girerek öksürüğe yol açar. Hastalar bu durumu “Öksürmeye başladım, nefesim daraldı, iki adım atamaz oldum” şeklinde ifade eder ve akciğerdeki delinmenin büyüklüğüne göre bazen birkaç saat yaşanabilir, hasta kısa bir süre içinde doktora başvurmazsa basınçlı havanın etkisiyle hayatını dahi kaybedebilir.

Evleri Hastaneye Yakın Olmalı
Pnömotoraks hastalarının belli bir süre uçağa binmesi, hayat boyu da sualtı dalışı yapması yasaklanıyor. Hatta bu kişilerin bir sağlık kuruluşuna yakın oturmaları önemli. Ayrıca bu hastaların kabız olmamaları şart; ıkınırlarsa, aşırı efor yapıp sigara içmeye devam ederlerse akciğerleri yine patlayabiliyor.

Tedavisi Nasıl Yapılır?
Hastalık ilk defa ortaya çıktığında eğer içeride toplanan hava az miktarda ise sadece oksijen veriliyor. Buradaki hava bir süre içerisinde kendiliğinden emiliyor. Eğer akciğerlerden kaçan hava fazla miktarda ise dren takılıyor, yani içeri ince bir hortum takılıp kaburgalar arasında ilerletilerek göğüs kafesi içinde toplanan hava boşaltılıyor. Dren burada iki üç gün boyunca kalıyor. Akciğerler şişip gelişiyor. Ardından dren çekiliyor. Bunların ardından kişinin sigara içmesi, uçağa binmesi yasaklanıyor. Tüm bu yasaklar yaklaşık 3-6 ay devam ediyor. Kişi sualtı dalışından ise yaşamı boyunca men ediliyor. Hastalığın tekrar etme ihtimali var, yüzde 75 nüksetmez; yüzde 25 oranında ise tekrar olur. Yani bu hastalığı geçiren her dört kişiden birinde hastalık bir daha oluyor. Bu durumda bu hastaları ameliyat ediyoruz. Endoskopik olarak video-tororoskopik yöntemle, çökme olmasın diye akciğeri kaburgaların iç yüzüne yapıştırıyoruz. 1.5 cm’lik tek bir kesiden göğüs kafesinin içine kamerayla giriyoruz. İçerde akciğerdeki baloncukları çıkartıp akciğerin yapışmasını sağlayacak bir işlem yapıyoruz. O zaman akciğer göğüs duvarına yapışıyor, bir daha pnömotoraks olmuyor. İşlem yaklaşık bir saat sürüyor ve hasta 2-3 gün sonra taburcu oluyor. Hastaya sigara içmesini yasaklıyoruz ancak uçağa binebiliyor, uzun yolculuk yapabiliyor, denize girebiliyor. Öte yandan basıncın oluşturacağı riskler nedeniyle sualtı dalışını yasaklıyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.