Geniz Eti İhmale Gelmez

Geniz Eti İhmale Gelmez

Geniz eti sorunu çocuklarda ağzı açık uyuma, horlama, uyku bozuklukları, uykunun bölünmesi gibi tıkayıcı bulgularla kendini gösterebilir. Orta kulak problemleri ile beraber özellikle gece ya da sabah uyanırken olan inatçı öksürükler geniz akıntısından olur. Mutlaka tedavi edilmelidir.

Op. Dr. Bülent Deniz Çuhalı

Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzmanı

Geniz eti çocuklarda sık görülen sağlık sorunudur. Bir lenf dokusudur ve ergenliğe kadar herkeste bulunur. Ergenliğe kadar bademcik, geniz eti ve diğer lenf yapıları. Bağışıklık sisteminin önemli bir parçası ve üst sonulunum yolu enfeksiyonlarına karşı bariyerdir. Çok büyüdüğünde ya da çok enfeksiyon oluşturduğunda sorun olur. Her hastayı özel değerlendirmek lazım.

-Her geniz eti alınmalı mı?

Yan lateral servikal grafi çekilerek hava yolunu ne kadar daralttığı kesin görülür. Yüzde 50’nin üzerine 60- 70’lerde hava pasajını kapatan geniz eti alınmalıdır. Bu hastaların çoğu alerjik yapıya sahip olduğu için alerjiye bağlı büyümüş olabilir. Geniz eti tekrar edebilir. Sonrasında alerji testi yapmak gerekir.

Alerjik rinit nasıl tedavi edilir?

Çağın hastalığı alerji şu an toplumun yüzde 20’sinde görülüyor. Ek hastalıklar sinüzit, öksürük aşağıya indiğinde bronşit de gelişir. Alerjik yürüyüş tablosunda; bebeklikte cilt, ergenliğe kadar kulak burun boğaz problemleri sonrasında astım tablosu ile son bulabilir. Üç tedavi yöntemi vardır.

Bir: hastayı alerjenlerden uzak tutmak, bunun için test yaptırmak gerekir. Tedavinin yüzde 50’si korunmadır.

İki: medikal yani kortizon tedavileri çok tercih edilmez. Daha masum ilaçlarla kontrol altına almaya çalışılır. Bir de immünoterapi tedavisi vardır.

Üç: yeterli yanıt alınmadığında halk arasında aşı tedavisi olarak bilinen bağışıklık sistemini modifiye etmeye yönelik tedaviler yapılır. Alerjinin mutlaka kontrol altına alınması gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.