Gingivektomi ve Gingivoplasti

Gingivektomi ve Gingivoplasti

Diş etleriyle diş uyumundan rahatsız olan kişilerin gingivektomi ve gingivoplasti iş birliğiyle bu estetik kaygılarından kurtulabilmeleri mümkün.

Dr.Çağdaş Kışlaoğlu

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı

Diş etlerinin fazla görünmesi durumlarında gingivektomi ve gingivoplasti uygulamaları desteği ile sorun ortadan kaldırılabilir.

Gülerken diş etlerinin baskın görünmesi (gummy smile), pek çok kişinin gülümsemeye çekinmesine neden olabiliyor.

Gülüşün estetik açıdan tatmin edici olması, beden dilimizle kendimizi ifade etmemiz ve sosyal hayatımız açısından büyük önem taşıyor. Bu sorunun nedenleri arasında; kısa dişler, uzun üst çene yapısı, aşırı çalışan gülme kasları, burnun dudak şekline olan etkisi gibi faktörler yer alıyor.

Diş boylarının uzatılması planlanmışsa gingivoplasti ya da gingivektomi uygulamalarının her ikisi birden de yapılabiliyor.

Gingivektomi nedir?

Diş eti hastalıklarının tedavisinde kullanılan gingivektomi, diş eti dokusunun cerrahi olarak uzaklaştırılması işlemidir. Gingivektomi ile hastalanmış diş eti dokusu temizlenerek, dolgu ya da kuron diş dişeti çizgisine yerleştirilir. Dişlerde sadece fırçalama ile temizlenemeyen ve diş etlerinin arasında kalan gıda artıklarının bakteri oluşumuna sebep olmasından kaynaklanan diş eti sorunları gingivektomi ile düzeltilmektedir. Bu yöntem sayesinde, diş etinin gülerken baskın görüldüğü durumlar sorun olmaktan çıkarak, kişilere etkileyici bir gülüş sunulmaktadır.

Gingivoplasti nedir?

Gingivoplasti, diş çevresindeki sağlıklı diş eti dokularının şekillendirilmesi işlemidir. Estetik kökenli olan bu uygulama bazı durumlarda gingivektomi sonrasında da uygulanabilir. Boyu uzatılan dişlerin ve fazla görünen kısımların alınmasından sonra diş etlerine gingivoplasti ile yeniden şekil verilir. Böylece gereken simetri sağlanarak, dişlerin daha muntazam görünmesine imkan verilir.

Gingivektomi ve gingivoplasti nasıl yapılır?

Diş taşları veya plaklar temizlendikten sonra, lokal anestezi ile diş etleri uyuşturulur. Bazı özel cerrahi aletler ya da koter, lazer gibi cihazlarla diş etlerine şekil verilir. Gingivektomi, işlem yapılacak diş sayısına göre birkaç dakika ile 1 saat arasında sürebilir. Gingivoplasti ise, birkaç dakika süren bir işlemdir. İki işlem sonrasında da diş etlerinin üzerine koruyucu bir bandaj yerleştirilir ve bu bandaj 10 gün boyunca dişetinde kalır.

Gingivektomi ve gingivoplasti sonrası neler yapılmalıdır?

Gingivektomi ve gingivoplasti uygulamaları sonrasında, diş etlerine yerleştirilen bandajın bulunduğu süre boyunca yumuşak yiyecekler yenmeli, baharatlı ve sert yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Tedavi sonrası hızla iyileşme sağlanması için, ağız içi ve çevresi temiz tutulmalı, koruyucu bandaj yerleştirilen bölgeye diş fırçası ve diş ipi uygulanmamalıdır. Bandaj olmayan kısımlar için, diş fırçası ve diş ipi diğer bölgeye zarar vermeyecek şekilde kullanılabilir. Bandaj çıkarıldıktan sonra diş ve diş etlerine çok iyi bir bakım yapılmalı, yumuşak bir diş fırçasıyla nazikçe temizlenmeleri sağlanmalıdır. Bu sürede, diş fırçası ve diş ipi kullanımına bağlı olarak iyileşen dokularda kanama olması normaldir, bu konuda endişelenmemek gerekir. Diş eti için uygulanan işlemden 7 ile 10 gün sonra bandaj çıkarılır, üç ya da dört hafta içinde diş etleri normal görünümlerini alır. Fakat, işlem uygulanan dokunun tam olarak iyileşmesi iki ya da üç haftaya yakın zaman alacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.