Göz Alerjisine Aman Dikkat!

Göz Alerjisine Aman Dikkat!

Gözde kızarıklık, yanma, sulanma vb. birçok sonucun ortaya çıktığı alerjik göz nezlesi, ilkbaharda olduğu gibi sonbaharda da gözlerde istenmeyen ve olumsuz etkiler yaşanmasına sebep olabilir. Özellikle lens kullanan kişiler alerjilere karşı çok daha dikkatli olmalıdır.

Op. Dr. Ayşegül Selçuk

Göz Hastalıkları Uzmanı

Sonbahar döneminde yaşanan hava değişimleri ile birlikte alerjiler de gün yüzüne çıkar. Çevreyle en fazla temas halinde bulunan organ gözler de bu durumdan ciddi anlamda olumsuz etkilenebilir. Tedavi edilmediği takdirde sinüzit, otit ve astım, konjonktivit rahatsızlığını tetikleyebilir. Alerjik konjonktivit en sık gözlemlenen alerjik göz hastalığıdır. Konjonktivit özellikle çocuklar, gençler ve erkeklerde daha sıklıkla görülür.

Kontakt lens kullanımı riski arttırır!

Gözlerde oluşabilecek pek çok hastalık için en önemli etkenlerden bir tanesi güneş ışınlarıdır. Ultraviyole ışınları sebebiyle oluşabilecek konjonktivit gibi rahatsızlıklardan korunmak için UV korumalı güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Lens kullanımı da alerjik reaksiyonların oluşma riskini arttıran faktörler arasında yer alır. Lenslerin üzerine yapışan polen ve mikroplar, alerjilerden iltihaplanmalara kadar pek çok ciddi problem oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle özellikle hava değişimlerinin yaşandığı dönemlerde lens yerine gözlük kullanılması, bu riskleri en aza indirmek için alınabilecek önlemlerden biridir.

Belirtilere dikkat!

Alerjik konjonktivitin ortaya çıkmasındaki en büyük etkenler alerji, enfeksiyon ve çevresel faktörlerdir. Gözlerde aşırı sulanma, ağrı, kaşıntı, aşırı çapaklanma ve sabah uyanıldığında kirpiklerde kabuklanma oluşmasıdır. Bu belirtiler görüldüğünde doğru tedaviye yönelmek adına göz muayenesine gidilmelidir.

Zamanında tedavi edilmeyen konjonktivit, ilerleyen dönemlerde gözün ovuşturulması, korneanın deforme olması keratokonus rahatsızlığına sebep olabilir. Bu sebeple alerjik konjonktivit kesinlikle hafife alınacak bir hastalık değildir ancak zamanında teşhis ve tedavi sayesinde ilerleyen dönemde çok ciddi sonuçlar oluşmasının önüne geçilebilir. Bulaşıcı bir hastalık olan alerjik konjonktivitin tedavi aşamasında hastalarda dranajı en aza indirmek için reçeteli göz damlaları önerilebilir. Aynı zamanda alerjik reaksiyona sebep olan maddelerin tespit edilerek temasın minimuma indirilmesi, iltihap giderici ilaçlar ve antibiyotik kullanımı ile bu rahatsızlık kontrol altına alınabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.