Göz Tansiyonu mu Glokom mu?

28.07.2013
247
Göz Tansiyonu mu Glokom mu?

Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom hastalığı kişinin yaşam kalitesini düşürür. Nüfusun yaşlanması ile hastalığın artması bekleniyor.

Prof. Dr. Atilla Bayer

Göz Hastalıkları Uzmanı

Yaşlı nüfus ile birlikte glokom hastalarının sayısında da belirgin artış beklenmektedir. Bu da  glokom hastalığı kaynaklı görsel engelli veya zafiyetli birey sayısının artacağı anlamına gelmektedir.

Glokom hastalığı tüm dünyada yaklaşık 70 milyon kişiyi etkilemektedir ve bu nedenle bu hastalık kişinin yaşamına etkisi incelenmektedir. Çalışmalarla glokomun hangi mekanizma ile hangi günlük işleri, ne oranda olumsuz yönde etkilediği ortaya konarak buna yönelik çözümlere ışık tutulmaya çalışılmıştır.

Glokomlu Sayısı Artacak

Glokom hastalığı 40 yaş üzerindeki bireylerin yaklaşık yüzde 2’sini etkileyen bir hastalıktır ve hastalığın görülme sıklığı da ilerleyen yaşla birlikte hızlı bir tırmanış göstermektedir. Dünya nüfusunun önümüzdeki dekatlarda yaşlanması ile birlikte glokom hastalarının sayısında da belirgin bir artış beklenmektedir. Bu da aynı zamanda glokom hastalığı kaynaklı görsel engelli veya zafiyetli birey sayısının artacağı anlamına gelmektedir.

Glokom hastalığının ne zaman ve ne şeklide görsel zafiyet yaratacağı konusundaki bilginin artması hangi hastanın tedavi edilmesi gerektiği ve hangi gözün ne oranda agresif olarak tedavi edilmesi gerektiğine karar vermede klinisyenin işini kolaylaştırabilir. Bu konudaki bilginin artması ilave olarak hastalığın hangi evresinde taramaların maliyet/kazanım oranlarının kazanım yönünde olacağını belirlememize yardımcı olacaktır. Glokoma bağlı zafiyetin ölçülebilmesi hasta ve çevresindekilerin emniyetinin artırılmasına yönelik bazı kılavuzların (trafik kazalarının önlenmesi vb.) hazırlanmasına da yardımcı olabilecektir.

Yürüme-Denge, Okuma, Araç Kullanma

Hasta ifadelerine göre en sık yaşanan güçlükler yürüme ve denge, okuma ile araç kullanma konularındadır. Glokomlu hastalarla yapılan bir çalışmada olguların yüzde 49’u merdiven basamaklarını inip çıkarken zorlandıklarını, yüzde 42’si günlük alışverişe giderken, yüzde 36’sı da yolda karşıdan karşıya geçerken zorlandıklarını ifade etmişlerdir. Çarpmalar ve denge bozukluğu neticesi düşmeler de glokom hastalarında diğer bireylere göre yaklaşık olarak 4 kat daha sık olmaktadır. Bir çalışmada okuma güçlüğü glokom hastalarında yüzde 40 oranında ifade edilmiştir. Bir çalışmaya göre, her iki gözünde glokom hastalığı bulunan kişiler bulunmayanlara göre 3 kat daha fazla sıklıkta araç kullanmayı bırakırken, tek gözünde glokom hastalığı bulunan kişiler de daha az araç kullanmaktadırlar. Glokom tanısının koyulması da hastada anksiyeteye sebep olmakta, glokom tanısı koyulduktan sonra hastaların yaklaşık yüzde 80’inde emosyonel olarak negatif etkilenme ortaya çıkmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.