Sağlıklı Gözler İçin Basit Önlemler…

Sağlıklı Gözler İçin Basit Önlemler…

Uzmanlar “Genç yaşta gözlerinizi ne kadar iyi korursanız, ileride o kadar rahat edersiniz” diyerek uyarıyor! Günlük hayatınızda alacağınız basit önlemlerle göz sağlığını korumak mümkün.

Dr. Fatih Atmaca

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Gözler, sağlığın önemli bir parçasıdır: Onları sağlıklı tutmak için alabileceğiniz basit önlemler vardır.

*Kapsamlı bir göz muayenesi yaptırın: Glokom, diyabetik göz hastalığı ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi birçok yaygın göz hastalığının genellikle erken belirtileri yoktur. Kapsamlı bir göz muayenesi, bu hastalıkları erken evrelerinde tespit etmenin tek yoludur. Doktor muayenesi ile gözlerin arkasında herhangi bir hasar veya hastalık belirtisi olup olmadığını incelenir.

*Ailenizin göz sağlığı geçmişini bilin: Aile üyelerinden birine konulan hastalık teşhisini bilmek önemlidir çünkü bu hastalıkların birçoğu kalıtsaldır. Bu, bir göz hastalığı için daha yüksek risk altında olup olmadığını belirlemede yardımcı olacaktır.

*Doğru beslenin: Havuç göz sağlığı için çok faydalıdır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; taze sebze ve meyveler, lahana, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler ayrıca somon, ton balığı gibi omega 3’ten zengin balıkları tüketmek de gözleri sağlıklı tutmak için önemlidir.

*İdeal kilonuzu koruyun: Aşırı kilolu veya obez olmak, diyabetik göz hastalığı ve glokom gibi görme kaybına yol açabilecek durumların gelişme riskini artırır. İdeal kilo ilgili sorun yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşun.

*Sigarayı bırakın veya asla başlamayın: Sigara içmek, vücut için olduğu kadar gözler için de zararlıdır. Yapılan araştırmalar sigara kullanımının; yaşa bağlı makula dejenerasyonu, katarakt ve optik sinir hasarı geliştirme riskini artırdığını göstermiştir. Ayrıca bunların hepsi zamanla körlüğe yol açabilir.

*Güneş gözlüğünüzü yanınızdan ayırmayın: Güneş gözlükleri harika bir moda aksesuarıdır ancak en önemli görevi gözleri güneşin ultraviyole ışınlarından korumaktır. Güneş gözlüğü satın alırken hem UVA hem de UVB radyasyonunun yüzde 99-100’ünü engelleyenleri tercih edin. Güneş gözlüğünü yaz-kış yanınızdan asla ayırmayın.

*20-20-20 kuralına uyun: Bilgisayarda çok fazla zaman geçirir veya herhangi bir şeye odaklanır, bazen göz kırpmayı unutur ve gözleri yorgun düşebilir. 20 dakikada bir, 20 saniye süresince, 20 metre ve ötesine bakarak gözleri dinlendirip göz kuruluğunun önüne geçebilirsiniz. Bu, göz yorgunluğunu da azaltmaya yardımcı olabilir.

*Elleri ve kontakt lenslerinizi temizleyin: Enfeksiyon riskinden kaçınmak için kontakt lenslerinizi yerleştirmeden veya çıkarmadan önce ellerinizi daima iyice yıkayın. Kontakt lensleri gerektiği gibi dezenfekte ettiğinizden emin olun ve uygun şekilde değiştirin.

*Koruyucu gözlük kullanın: Sporda, evin bahçesinde veya gerekiyorsa iş yerinde; koruyucu gözlük kullanın. Özel olarak tasarlanmış güvenlik gözlükleri, göz koruyucuları içerir. Çoğu koruyucu gözlük camı, diğer plastiklerden 10 kat daha güçlü olan polikarbonattan yapılmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.