Göz Taraması Yaptırın

20.08.2014
124
Göz Taraması Yaptırın

Çocuklarda göz bozuklukları erken yaş ve doğru zamanda teşhis edildiğinde, göz sağlığını korumak açısından büyük önem taşır. Okul öncesi dönemde tespiti diğer yaşlara göre biraz daha geç olabilen göz bozuklukları, ileri ki yaşlarda okul başarı ve çevreleriyle olan iletişimlerini olumsuz etkileyebilir.

Op. Dr. Ayşe Bilge

Göz Hastalıkları Uzmanı

Kreş ve anaokulu öğrencisi çocukların da diğer öğrenciler gibi, okula başlamadan önce göz kontrollerinin yapılması gerekir. Çocuğun yaşadığı göz sorunlarının tespiti konusunda anne babalara önemli görevler düşer, çocukların bu anlamda iyi gözlemlenmesi gerekir.

Çocuklarda Göz Bozukluğu Nasıl Fark Edilir?

Okul öncesi çağdaki çocuklarda göz bozukluklarını fark etmek her zaman mümkün olmayabilir. Çünkü 2-3 yaşlarındaki çocuklar, yetişkinler gibi gözleriyle ilgili şikayetlerini keşfedecek ve anlatacak olgunlukta değildir. Bu nedenle, bu yaş grubundaki çocukların bir sorunu yok gibi görünse de, göz muayenesi önlem amaçlı olarak mutlaka yaptırılmalıdır. Bu muayenede, çocuğun gözünde tembellik yapabilecek düzeyde gözlük numarası olup olmadığının öğrenilmesi amaçlanır. Yüksek numara tespit edilirse, çocuğa erkenden gözlük verilmesi sağlanarak göz rahatlatılır.

TV ve Bilgisayara Yakından Bakmak, Yakından Kitap Okumak Çocuklarda Göz Bozukluğuna Neden Olur mu?

TV ve bilgisayara yakından bakmak, yakın mesafeden kitap okumak gibi aktiviteler gözlerde yorulmaya neden olabilir, ancak gözde kalıcı bir bozukluk yapması söz konusu değildir. O nedenle, bu aktivitelerin doğrudan gözü bozduğu yönünde olumsuz ve kesin bir kanıya varmak doğru olmayacaktır.

Küçük Yaşlarda Gözlük Takma Fobisinden Kurtulmak İçin, Çocuklara ya da Ebeveynlere Ne Gibi Tavsiyeler Verebilirsiniz?

Ailede veya yakın çevrede başka gözlük takan kişilerin olduğunun vurgulanması, gözlük takmasının neden gerektiğinin çocuğa anlatılması, çocuk okul çağında ise gözlükle derslerini daha iyi takip edebileceğinin söylenmesi, ergenlikte isterse kontakt lense geçebileceğinin ifade edilmesi, daha sonra da lazer teknolojileri ile gözlük numaralarının düzeltilebileceği bilgisinin verilmesi çocuğun gözlüğe itirazını oradan kaldırabilir.  Cazip renkte, kırılmayan, burnunu acıtmayan, sıkmayan gözlük modelleri çocuğun gözlükle uyumunu kolaylaştırır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.