Çocuklarda Şaşılık İhmale Gelmez

Çocuklarda Şaşılık İhmale Gelmez


Bebeklik ve çocukluk döneminde olan kaymaların bir kısmı yalancı kaymadır. 4 yaş öncesi çocukların mutlaka göz muayenesinden geçmelidir. Çocuklarda şaşılık mümkün olduğunca erken yaşta saptanmalı ve tedavi edilmesi çok önemlidir.

Op. Dr. Hatice Karakaya

Göz Hastalıkları Uzmanı

Şaşılık her iki gözün birbiriyle paralelliğini yitirmesidir. Her bir gözde altı adet göz kası bulunur. Bunların birinde veya bir kaçında kuvvet azlığı ya da fazlalılığı olması gözlerde kayma sebebidir. Gözde kayma olduğunda beyinde iki farklı görüntü ortaya çıkacağından, beyin gözlerden gelen görüntüyü baskılayacaktır. Bu da o gözde sağlanan görüşte azalmaya sebep olarak göz tembelliğine neden olmaktadır.

Yalancı kayma, göz kapaklarının ve burun kökünün genişliği ile ortaya çıkan yanıltıcı bir görünümdedir. Bu durumda mutlaka bir göz doktoruna başvurmak gerekir. Aynı gözün devamlı olarak kayması görmenin o gözde daha az olduğunun belirtisidir. Bu nedenle ebeveynler bebeklerde ve çocuklarda tek gözde kayma gördüğünde göz doktoruna götürmelidir. Sıklıkla çocukluk döneminde ortaya çıkan şaşılığın erken teşhis ve tedaviyle sorun olmaktan çıkar.

Çocuklarda göz tembelliği tedavisi 7 yaşına kadar

Şaşılık son derece önemli bir hastalıktır. Çocuklardaki şaşılığın nedenleri arasında hipermetrop başta gelir ve hipermetrop oldukları için bulanık görür. Ayrıca beyinden gelen emirlerde bir bozukluk görülür ve iki göz arasında numara farkı olur eğer gözdeki kayma gözlükle düzeltilebiliyorsa çocuk sürekli olarak ergenlik dönemine kadar gözlük kullanarak tedavisine devam edilmesi gerekir. Eğer gözdeki kayma gözlükle düzeltilemiyorsa, tek tedavi cerrahidir. Cerrahide gözde kayan kasların gevşetilip, bir takım cerrahi tekniklerle kısaltılır. Tembelliğin tedavisi 7 yaşına kadardır. 7 yaşından sonra yapılacak olan şaşılık tedavisi sadece estetik olarak düzeltilir. Çocuğun ya da bebeğin görmesini arttırmaz.

Gizli şaşılıkta ‘’ortoptik tedavi’’

Gizli şaşılık gözlerden biri kapatılınca ortaya çıkan şaşılıktır. Gizli kayma hemen hemen sık rastlanan bir hastalıktır. Her iki göz açıkken birleştirici bir mekanizma ile beyin gözlerin paralel durmasını sağlar. Ancak gözlerden biri kapatıldığında bu mekanizma bozulur ve kapatılan gözde kayma olur. Hasta kaymanın farkında değildir. Gözlerde ağrı, yorgunluk, kızarıklık, kuruluk ve baş ağrısı gibi şikâyetlerden yakınır.. Gizli şaşılığın görme yeteneğini kazandırmak amacıyla ‘’ortoptik tedavi’’ denilen göze uygulanan egzersizlerle tedavi edilebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.