Gözlerinizi Aşırı Ovalamayın!

Gözlerinizi Aşırı Ovalamayın!

Pek çoğumuzun ismini bile duymadığı ancak günümüzde giderek yaygınlaşan göz hastalığı keratokonus, ülkemizde yaklaşık her bin kişiden 3’ünde görülüyor. Özellikle 15-25 yaş arasındaki kişiler bu tanıyı daha sık alıyor. İlerlemesi durdurulmazsa nihai körlük oluşabilir.

Doç. Dr. Ali Rıza Cenk Çelebi

Göz Hastalıkları Uzmanı

Keratokonus gözün en dış ortamında bulunan saydam tabakanın incelmesi, bombeleşmesi veya dikleşmesi şeklinde tanımlanabilir. Hastalık tedavi edilmezse ya da ilerlemesi durdurulmazsa nihai körlüğe gidebilmektedir. Nedenleri tam olarak bilinememekle birlikte, gözleri aşırı ovalamanın bu hastalığın gelişimine yol açabilir. Tedavisinde ise en yeni yöntem olan hibrid lensler umut vericidir.

Son aylarda gözlük derecenizin hızla artmasından ve gözlük takmanıza rağmen sık sık net görememekten mi şikayetçisiniz? Aklınıza keratokonus ihtimalini getirmekte fayda var. Özellikle de gözlük numarası yüksek düzeyde olan ve her kontrol muayenesinde astigmatik kırma kusuru artan kişilerde bu hastalığa sık rastlanıyor. Ülkemizde yaklaşık her bin kişiden 3’ünde görülen ve özellikle 15-25 yaş arasında hızlı ilerleme gösteren keratokonusun kesin bir nedeni bulunmamakla birlikte, genetik kalıtımın, çeşitli sistemik hastalıklar veya göz rahatsızlıklarının bu hastalığa zemin hazırlayabilir. Dikkat çeken önemli bir bilgi de; ergenlik döneminde yoğun alerji şikayeti olanlarda gözü ovalamanın bu hastalığın gelişimine yol açtığını gösteren güncel yayınlar mevcuttur. Özellikle uzun süreli bilgisayar kullanımının artırdığı djital göz yorgunluğunun sıklıkla eşlik ettiği kuru göz sendromunda gözlerimizi aşırı ovalamak ileride bu rahatsızlığın görülme riskini artırmaktadır.

Son yıllarda giderek yaygınlaşan keratokonusun, erken evrelerde şikayet oluşturmaması nedeniyle kolay tespit edilemez, buna karşın ileri teknoloji cihazlarının rutin kullanıma girmesi ile erken evrelerde tanınmasının mümkün hale geldi. Özellikle 2 dereceden yüksek astigmatı olan ve gözlükle tam düzeltilemeyen kişilerin kendilerinde bu hastalığın olabileceğini düşünerek görme keskinliği muayenelerini her yıl mutlak surette yaptırmaları çok önemlidir.

Körlüğe kadar gidebilir!

Keratokonus 15’li yaşlarda başlar ve 10 yıl içerisinde hızlı ilerleme gösterir. Basit miyopi gibi normal bir kırma kusuru olan kişilerde 18 ile 25 yaşları arasında gözlük numaraları durdurur. Buna karşın ilerleme 25 yaş sonrasında da devam ederse akla bu hastalığın getirilmesi gerekir. Özellikle 18 yaşından sonra da ilerleyen bir kırma kusuru varsa hatta bu kusur gözlük ile tam düzeltilemiyorsa keratokonus hastalığı düşünülebilir. Tedaviye başlanmazsa görme düzeyi giderek azalır, ilerleme durdurulmazsa nihai körlüğe yol açabilir.

Tedavide en yeni yöntem: Yeni nesil kontakt lens

Keratokonusun nihai tedavisi kornea nakli ancak her hastaya gerekmez.  Son yıllarda daha ılımlı cerrahiler olan kornea içi halka uygulamaları ve korneal çapraz bağlama gibi tedaviler ile hastalığın ilerlemesinin durdurulması amaçlanırken, cerrahi dışı seçenekler arasında başı bugüne dek kontakt lensler çekiyordu. Ancak kontakt lenslerin sert olması nedeniyle hastalar kullanımda zorluk çektiği için uzun dönemli kullanılamaz. Son dönemde yeni nesil kontakt lensler (hibrid lens) umut vericiyor. Amerika ve Avrupa Birliği ülkelerinde kullanıma giren hibrid lensler eş zamanlı olarak ülkemizde de sayılı merkezlerde tecrübeli göz hekimleri tarafından uygulanabilir. Yeni nesil kontakt lensler ile hastalara hem yüksek konfor sağlayabilir hem de hastalığın ilerlemesini durdurulabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.