Sonbaharda Gözlere Dikkat

20.10.2023
619
Sonbaharda Gözlere Dikkat

Serin hava ve yağışlarla birlikte sonbaharda birçok sağlık sorunu da beraberinde gelir. Bunlardan biri halk arasında kırmızı göz hastalığı olarak bilinen konjonktivittir.

Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu

Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı

Konjonktivit, gözün beyaz kısmını (sklera) kaplayan ince, şeffaf zarın (konjonktiva) iltihaplanmasıdır. Viral, bakteriyel enfeksiyon veya alerjik reaksiyonlar sonucunda ortaya çıkabilir. 

Konjonktivitin Belirtileri

Kızarıklık ve gözde yanma hissi, göz kapaklarının şişmesi, gözlerde sulanma ya da cerahatlenme, gözde kaşıntı gibi belirtilerin alarm görevi görmesi gerekir. Işığa karşı hassasiyet, göz kirpiklerinde kuruluk ya da yapışkanlık da bu rahatsızlığın belirtileri arasında yer alabilir.

Konjonktivitten Korunma Yolları

Konjonktivit bulaşıcı bir hastalıktır. Makyaj malzemeleri, gözlükler ve lensler dahil olmak üzere kişisel eşyaların paylaşılmaması ve enfeksiyonun yayılmasını engellemek için gözlerinize dokunmadan önce mutlaka ellerin yıkanması gerekir.

Özellikle dış mekanlarda, ortak kullanılan havlular yerine tek kullanımlık kâğıt havlu kullanılması, kontakt lens kullanıyorsa, her zaman doğru-temiz şekilde takıp çıkarılması, alerjik konjonktivit riski varsa, alerjenlere (polen, ev tozu vb.) karşı dikkatli olunmalıdır. Özellikle düzenli aralıklarla göz doktoru ziyaret edilmesi göz sağlığının kontrol ettirilmesi konjonktivitten korunmayı sağlayabilir.

Sonbaharda artan konjonktivit riskine karşı dikkatli olmak, erken teşhis ve tedavi ile bu sorunun üstesinden gelinebilir. Şüpheli durumlarda vakit kaybetmeden göz uzmanına başvurulmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.