Grip Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Grip Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Grip, Amerika’da her yıl ortalama 114.000 hastaneye yatış ve 20.000 ölüm ile hastalık ve ölümlerin büyük bölümünün nedeni griptir.

Grip basit bir üst solunum yolu enfeksiyonudur!

Yanlış! Grip ani başlayan yüksek ateşle seyreden, aşırı halsizlik, bitkinlik, kuru öksürük, kas, eklem ve baş ağrısı ile kendini gösteren bir hastalıktır. Gribe yakalanan kişi en az 3-5 gün yatak istirahati ile kendini toparlayabilir. Ayrıca vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle zatürree gibi ikincil hastalıklarında tabloya eklenmesi ile hastalık daha da ağırlaşabilir.

Grip aşısı gribe yol açar!

Yanlış! Grip aşıları inaktive yani ölü grip virüslerinden üretilir bu nedenle gribe yol açamaz ve grip hastalığı oluşturamaz.

Grip aşısı %100 koruma sağlamadığından, aşı olmamak daha iyidir!

Yanlış! Yapılan araştırmalar grip aşısının %89 etkili olduğunu göstermektedir.  Koruma aşılamadan sonraki 10 gün içinde oluşur. Ancak aşı olduktan sonra influenza virüsleri ile temas eden ve enfekte olan bir kişi, hastalığı aşı olmamış bir hastadan çok daha hafif geçirecektir.

Grip aşıları işe yaramaz!

Yanlış! Aşıların içerdiği virüs tipleri dolaşımdaki virüslerle benzer ise grip aşısı oldukça etkilidir. İnsanlara grip aşısının işe yaramadığını düşündüren pek çok sebep vardır. Grip aşısı olmuş kişiler diğer solunum yolları etkenlerinin sebep olduğu enfeksiyonları geçirebilir ve bunu yanlışlıkla grip zannedebilirler; grip aşısı sadece grip virüsü ile oluşturulan solunum yolu enfeksiyonunu önler. Aşı ile korunma % 70-90’dır.

Aşının yan etkileri grip hastalığına yakalanmaktan daha kötüdür!

Yanlış! En fazla yaşayacağınız yan etki aşılamadan dolayı oluşacak kol ağrısıdır ki bu bütün aşılar için geçerlidir.

Aralık grip aşısı olmak için geç bir tarihtir!

Yanlış! Grip aşısı tüm grip sezonu boyunca uygulanabilir. Ülkemizde grip salgınları Kasım ayında başlayıp Nisan sonuna kadar devam etmektedir. Aşı olmak için en uygun zamanın Ekim – Kasım ayları olduğu vurgulansa da gerektiğinde Aralıkta hatta Ocak, Şubat ve Mart aylarında da aşı olunması gripten korunma sağlayacaktır.

Bol C vitamini kullanırım ve gripten korunurum!

Yanlış! C vitamini herkesin düşündüğünün aksine gribi önlemez. Sistemi güçlendirir, hastalıklara karşı vücut direncini kısmen artırabilir ama gribe yakalanmamızı ve hasta olmamızı kesinlikle engellemez. Hatta aşırı derecede C vitamini, özellikle çocuklar ve yaşlılarda ishale sebep olabilir. Bu da hastalığın ağırlaşmasına, iyileşmenin gecikmesine yol açabilir.

Gripten korumaya yönelik bir beslenme biçimi yoktur. Korunmak için bilinen en etkili yol grip aşısıdır.

Grip hastalığı esnasında antibiyotik kullanımı hastalığın süresini kısaltır ve daha çabuk ayağa kalkmayı sağlar!

Yanlış! Antibiyotikler sadece bakterilere karşı etkilidir. Grip etkeni olan influenza virüstür ve tedavi amaçlı olarak doktorun önerisine göre ancak influenza virüslerine karşı etkili olan anti-viraller doktorun kullanılabilir.

Her yıl grip aşısı olmaya gerek yoktur!

Yanlış! Grip virüsleri sürekli değişmektedir. Genellikle her yıl dolaşan virüs suşlarının antijenik özelliği değişmekte ve buna bağlı olarak da aşıların içeriği de değişmektedir. Sonuç olarak her yıl yeni üretilmiş aşılarla aşılanmak gereklidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.