Grip ve Zatürre Aşıları Koronadan Korumaz!

Grip ve Zatürre Aşıları Koronadan Korumaz!

Grip, nezle ve soğuk algınlığı ile Covid-19 belirtilerinin birbirine çok benzediğine dikkat çeken uzmanlar, koronavirüs enfeksiyonunu diğerlerinden ayıran belirgin özelliğin alt solunum yollarından akciğerlere çok daha hızlı inip yayılması olduğuna dikkat çekiyor. Zatürre ve grip aşısının Covid-19’dan koruduğu algısının tamamen yanlış olduğunu ifade eden uzmanlar, tedbirlere mutlaka uyulması gerektiğini vurguluyor. Uzmanlar, anksiyete ile Covid-19’daki nefes darlığı arasında fark olduğunu söyledi.

Dr. Songül Özer

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı

Sonbahar mevsiminde yaygın görülen enfeksiyon hastalıkları ile Covid-19 arasında benzerlikler olmasına karşın önemli farklılıklar bulunmaktadır.

Belirtiler iki günden fazla sürüyorsa doktora başvurulmalı!

Eğer iki günden uzun süren belirtiler varsa en yakınlarındaki aile hekimi, sağlık ocağı, devlet veya özel hastaneye gidilmelidir.

Soğuk algınlığı, nezle, grip, koronavirüs gibi birçok enfeksiyon var. Bunların içinde sadece hemofilus ınfluenza bir bakteridir. Grip, nezle, soğuk algınlığı ve Covid-19 virüs hastalıklarıdır. Belirtileri birbirine çok benzer. Örneğin gripte ateş, kas ağrısı, halsizlik ve iştahsızlık çok ön plandadır. İşe gitmek, evde ayakta durmak bile güçleşir.

Koronavirüs akciğerlere iniyor

Nezle olarak bilinen hastalık burun akıntısı, gözlerde yanma ve kızarıklık, boğazda bir kaşınma hissiyle başlar. Öksürük genelde nezlede görülmez. Daha çok üst solunum yollarını etkileyen bir virüs enfeksiyonudur. Koronavirüsün belirtileri ile bunlar aslında çok benzer. Koronavirüs enfeksiyonunu diğerlerinden ayıran daha önemli olmasını sağlayan özelliği alt solunum yollarından akciğerlere çok daha hızlı inip yayılmasıdır. Akciğer enfeksiyonu ve pnömoni yani zatürre neden olur. Nezle gibi üst solunum yollarında sınırlı kalmaz, alt solunum yoluna iner ve yüksek ateş bu hastalıkta da belirgin faktör. Ayrıca iştahsızlık, kilo kaybı gibi sorunlara yol açar. Bu belirtiler hemen hemen tüm hastalıklarda aynıdır.

Zatürre aşısı Covid-19’dan korumaz!

Piyasada uzun süredir uygulanmakta olan zatürre aşısı ile halk arasında ‘Ben zatürre aşısı olursam korona virüsün neden olduğu zatürre ve o ağır tablodan da korunurum’ gibi bir yanlış algı oluştu. Zatürre aşısı; pnömokok aşısı yani bakteri aşısıdır. Koronavirüs enfeksiyon bir virüstür; birbirinden tamamen ayrı bir virüs ve bakteri. Zatürre aşısı asla Covid-19’un meydana getirdiği zatürreden korumaz. Bu aşı korona virüsün zatürresinden korunmak amaçlı yaptırılacaksa yaptırılmasın çünkü öyle bir etkisi yoktur.

Zatürre aşısını kimler yaptırmalı?

Bağışıklığı düşük olan insanlara, özel bir nedenle dalağı alınmış, diyabet ve tüberküloz gibi rahatsızlıklar geçirmiş, böbrek hastalığı olan ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanmak zorunda olanlara mutlaka zatürre aşısı yapılmasını öneriyoruz. Pnömokok dediğimiz bakteri enfeksiyonu zaten vücudun zayıf anını gözetir. Eğer kişi koronavirüsle enfekte olursa bir de üzerine bu bakteri enfeksiyonunu geçirirse ağır tablonun görülme ihtimali artar. Bu aşı süper enfeksiyon dediğimiz varolan tablonun ağırlaşmasını engeller. Kişinin hiçbir rahatsızlığı yoksa, hiçbir ilaç kullanmıyorsa, 65-70 yaşın üzerinde de olsa hiçbir hazırlayıcı faktörü yoksa koronavirüsün oluşturacağı akciğer enfeksiyonundan korunmak için bu aşıyı yaptırmamalı.

Grip aşısının da Covid-19’u önleyici etkisi bulunmuyor

Gribi oluşturan mikroorganizma da influenza ve korona gibi antijenik yapısını çok sık değiştiren bir mikroorganizma. Halkımız yılda bir kere grip aşısının değiştiğini biliyor. Yani virüs antijenik yapısını değiştirdiği için geçtiğimiz yıl yaptırılan aşı kişiyi bu sene korumaz, o yüzden bu sene yeni grip aşısıyla aşı olmak gerekir. Zatürrede belirtilen aynı risk grubu grip için de geçerli. Aynı şekilde grip aşısı da kişiyi koronavirüsten korumaz. Koronavirüs enfeksiyonuyla enfekte olan kişi bir de üzerine grip alırsa tablo ağırlaşır. Sadece bu tablonun ağırlaşmasını engellemeye yönelik belirttiğimiz gibi risk grubundaki kişiler için aşıyı öneririz.

Anksiyetedeki nefes darlığı farklı 

Anksiyetede sürekli bir nefes darlığı oluşmaz. Anksiyetede bir durum, duygu veya olay kişiyi tetikler. O duyguyla birlikte çarpıntı ve nefes darlığı oluşur. Fakat koronavirüsde sürekli devam eden bir nefes darlığı yaşanır. Yani Covid-19’da kişiyi herhangi bir durumun tetiklemesine gerek yoktur ve anksiyetede olduğu gibi geçici değildir. Koronavirüsün yol açtığı nefes darlığı ilk belirti de değildir. Ayrıca Koronavirüs’te anksiyetedeki ‘birazdan öleceğim’ paniği de yaşanmaz. Uzun süre, günlerce ve öksürüğün eşlik ettiği bir nefes darlığı vardır. Zaten öksürükle ve balgamla ilerleyen bir nefes darlığı anksiyetede pek görülmez. Eğer bu belirtiler varsa anksiyetenin haricinde kişi bir enfeksiyon geçiriyordur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.