Omicron Araştırma Sonuçları

Omicron Araştırma Sonuçları

Dünya Sağlık Örgütü Güney Afrika kökenli Omicron varyantını; olguların artması, vaka bazında aşılı bireylerde hastalığın yoğun görülmesi üzerine araştırmaya devam ediyor. Omicron ile ilgili araştırma sonuçları için gerek DSÖ gerekse aşı üretici firmalar hastalık seyri ve aşıların Omicron(nu) varyant üzerine etkinliğinde odaklandı. Mevcut aşıların ya da geçirilmiş enfeksiyonların sağladığı bağışıklığın en azından ağır hastalık ve ölüme karşı koruyuculuğu sürdüreceği yönünde fikir birliği oluştu.

Dr. Servet Öztürk

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Omicron (Nu) varyantı ile ilgili veriler şu şekilde özetlenebilir: Omicron ile ilgili araştırma sonuçlarına göre Nu varyantı ile ilgili ilk bulgular; mevcut aşıların ya da geçirilmiş enfeksiyonların sağladığı bağışıklığın en azından ağır hastalık ve ölüme karşı koruyuculuğu sürdüreceğini düşündürmektedir.

Bulaşabilirlik: Omicron’un Delta dahil diğer varyantlara kıyasla daha bulaşıcı olup olmadığı (kişiden kişiye daha kolay yayılıp yayılmadığı gibi) net değil. Güney Afrika’nın bu varyanttan etkilenen bölgelerinde testi pozitif çıkan insan sayısı arttı ancak bunun Omicron’dan mı yoksa diğer faktörlerden mi kaynaklandığını anlamak için epidemiyolojik çalışmalar sürüyor.

Hastalığın şiddeti: Omicron, Delta dahil diğer varyantlarla enfeksiyonlara kıyasla daha şiddetli hastalığa neden olup olmadığı araştırılıyor. Ön veriler, Güney Afrika’da hastaneye yatış oranlarının arttığını gösteriyor. Ancak bu durum Omicron ile spesifik bir enfeksiyonun sonucu olmaktan ziyade, genel olarak enfekte olan insan sayısının artmasından kaynaklanıyor olabilir. Şu anda Omicron ile ilişkili semptomların diğer varyantlardan farklı olduğunu gösteren hiçbir bilgi yoktur. Dünya çapında hâkim olan Delta varyantı da dahil olmak üzere COVID-19’un tüm varyantları özellikle aşısız bireylerde ciddi hastalık veya ölüme neden olabilir.

Aşıların etkinliği: DSÖ, bu varyantın aşılar dahil mevcut önlemlerin üzerindeki potansiyel etkisini araştırmaktadır. Mevcut aşılar, dolaşımdaki baskın varyant Delta, ciddi hastalık ve ölümlerin azaltılmasında kritik rol oynamaya devam etmektedir.

Mevcut testlerin etkinliği: Yaygın olarak kullanılan PCR testleri, diğer varyantlarda da görüldüğü üzere Omicron da dahil olmak üzere enfeksiyonu tespit etmeye devam ediyor. Hızlı antijen dahil olmak üzere diğer test türleri üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığını belirlemek için çalışmalar devam etmektedir.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 dünyada 242 milyon kişiyi hasta, yaklaşık 5 milyon kişinin de ölümüne neden oldu. Güncel bilgiler ışığında hastalığın tedavisinde etkinliği kanıtlanmış antiviral ilaçlar hala mevcut değil.

Yüksek etkili aşıların piyasaya sürülmesine rağmen iki yıldır değişik varyantları ile Covid19’un etkisi tüm dünyada devam ediyor. Pandeminin süresi uzadıkça, etki ettiği popülasyon arttıkça mutasyonlar sonucu oluşan varyant suşların gelişme ihtimali artıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tüm dünyadaki Covid-19 incelemelerinde tehlike potansiyeli yüksek (bulaştırıcılık, hastalandırma ve ölüm oranları) olan varyant virüsleri raporlamaktadır. Bunlar alfa, beta, gama, delta gibi kaygı uyandıran varyantlar. Mevcut varyant suş nedeniyle Japonya, İsrail gibi bazı ülkeler sınırlarını belirli bir süre yabancılara, ülkemizin de içinde olduğu İngiltere gibi bazı Avrupa ülkeleri sınırlarını Güney Afrika’ya kapattı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.