Günde 1 Yumurta Mutluluk Kaynağı!

Günde 1 Yumurta Mutluluk Kaynağı!

Uzmanlar ani hava değişimlerinden etkilenmeden sağlıklı ve mutlu bir mevsim geçişi yapmak isteyenlere “Günde mutlaka 1 yumurta tüketin” tavsiyesinde bulunuyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan

Bulması ve pişirmesi kolay, besin değeri çok yüksek ve sağlıklı bir yiyecek olan yumurta; insanın günlük protein gereksinimini karşılamanın yanı sıra halsizlikten kurtulmak, daha enerjik bir gün geçirmenin de sırrı.

Ani sıcaklık değişiklikleri nedeniyle bünyelerimiz hastalıklara daha korunmasız hale gelir ve bu değişimler insanları mutsuzlaştırıp enerjilerini düşürebilir. Günde 1 yumurta tüketerek tüm bu olumsuzlukların üstesinden gelmek mümkün. Yumurta içeriğindeki selenyum, demir gibi elementler sayesinde mutluluk kaynağıdır.

Vücuttaki iyi kolestrolü artırıyor!

Yumurta ‘örnek protein’dir. Çocukluk çağından yaşlılık dönemine kadar her zaman tüketilebilir. Geçmiş yıllarda yüksek kolesterol korkusu nedeniyle kalp-damar hastaları yumurtadan uzak durmak zorunda kaldı ancak günde bir tane yumurtadan fazla tüketilmediği taktirde; yumurtanın vücuttaki iyi ve gerekli olan kolestrolü artırıcı etkisinin olduğu ispatlandı. Yumurtanın içeriğindeki A ve D vitaminleri, demir, selenyum, çinko, kolin gibi elementler bağışıklık sistemini güçlendirmeden kemik gelişimine,  kandaki oksijenin taşınmasından beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesine kadar birçok fayda sağlıyor. Günde 1 yumurta tüketerek sağlık puanınızı yükseltebilirsiniz.

10 dakika haşlayın, sebzelerle renklendirin!

İşte yaz yaklaşırken kilosuna ve beslenmesine dikkat ederek, yumurtayı sağlıklı tüketmenin ipuçları;

  • Yumurtayı 10 dakikadan fazla kaynatmayın. Kaynadıktan sonra da sadece 4 dakika pişirin.
  • Yumurtayı sadece haşlayarak yemeyin. Menemen, sebzeli, domatesli, dereotlu gibi alternatiflerle ya da omlet şeklinde de tüketin.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.