Güvenli Ameliyat Hayat Kurtarır

Güvenli Ameliyat Hayat Kurtarır

Araştırmalara göre bir yılda gerçekleşen 234 milyon büyük ameliyatta, her 25 kişiden birinin ameliyatı, önlenebilir komplikasyon ve ölümlerle sonuçlanıyor. Kısacası, güvenli ameliyat hayat kurtarır.

——–

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ameliyatları daha güvenli hale getirmek için, cerrahların operasyonlarında kullanacağı yeni bir güvenlik önlemleri listesi oluşturuldu. Bu projenin adı: güvenli ameliyat hayat kurtarır. Pilot bölge uygulamaları, listenin kullanılması sonucunda yüzde 50 oranında iyileşmeyi işaret ediyor.

Kalıcı sakatlık ve ölüm

Yapılan birçok çalışma, endüstriyel açıdan gelişmiş ülkelerde gerçekleştirilen ameliyatlarda karşılaşılan büyük komplikasyonların yüzde 3-16 oranında aceleci cerrahi prosedürlerinden kaynaklandığını ortaya koyuyor. Kalıcı sakatlıklar ve ölümler ise bunların yüzde 0,4-0,8’ini oluşturuyor. Gelişmekte olan ülkelerde yapılan çalışmalarda ise, ana ameliyatlar sırasında ölüm oranının yüzde 5-10 arasında olduğu gösteriyor. Afrika’nın Sahra Çölü güneyini kapsayan bölgesinde yapılan, ameliyatlarda, sadece genel anesteziden kaynaklanan ölüm oranı 150 insanda bir. Enfeksiyonlar ve diğer operasyonlar sonrasındaki komplikasyonlar da dünya çapında ayrıca bir sorun teşkil ediyor. Çalışmalar, yaşanan olumsuzlukların yarısı kadarının önlenebilir nitelikte olduğunu gösteriyor. Dünya genelinde 8 pilot bölgede bulunan bin hasta üzerinde yapılan uygulamaların ilk sonuçları, denetim listesi sayesinde, hastaların güvenilirliğini ispatlamış cerrahi bakım alma olasılığının eskiye göre neredeyse iki katına çıkacağını gösteriyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.