Hamilelikte Bilinçli Beslenme

Hamilelikte Bilinçli Beslenme

Hamilelikte besin gereksinimi, yaş, fiziksel aktivite, gebeliğin başındaki ağırlık ve besin depolarının yeterliliği gibi faktörler kilo alımını etkiler. Zayıf kadınların gebeliğinin dördüncü ayından sonra haftada 500 gramın altına düşmemesi, kilolu kadınlarınsa ortalama haftalık artışının 300 gram olması gerekir.

—-

Hamilelik dönemindeki beslenme şekliyle bebeğin doğum ağırlığı, beyin gelişimi, anne karnında ölüm, erken doğum ve tansiyon artışıyla üre yükselmesi arasındaki ilişki araştırmalarla kanıtlandı.

İnsan yaşamı boyunca beslenmenin en önemli olduğu dönemlerden biri hamilelik… Halk arasında hamile kadının iki kişilik yemesi gerektiği fikri yaygın olsa bile, aslında gebelikte fazla beslenme de yetersiz beslenme kadar anne ve bebek sağlığına zarar veriyor.

Sosyo-ekonomik düzeyi düşük olan toplumlarda hamile kadın gebelik süresince ortalama 6.5 kilo, yeterli ve dengeli beslenenler ise 10.5 kilo alıyor. Araştırmalara göre, gebelikte yeterli ağırlık kazanamayan kadınların bebeklerinin yüzde 13.7’si düşük veya prematüre doğum olabiliyor.

Gebeliğin ilk 3-4 ayındaki iştahsızlık, bulantı, kusma isteği, aşırı uyku hali şikayetlerinin daha sonra azalmasıyla anne 20. haftada 3.5 kilo, gebeliğin sonuna kadar da haftada 300-500 gramlık artışlarla toplam 10-12 kiloya ulaşır. Bunun sonucunda da 3-3.3 kilogram ağırlığında bir bebek dünyaya gelebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.