Hamilelikte Diş Bakımı

02.05.2013
42
Hamilelikte Diş Bakımı

hamilelik-dis-bakimiHamilelik planlanıyorsa, nasıl öncesinde bazı testler yaptırıp vücudumuzu hamileliğe hazırlıyorsak, aynı şekilde diş hekimine de başvurulmalıdır.

Dr. İmren Hocaoğlu

Estetik Diş Hekimi

Detaylı bir muayene sonrası gerekiyorsa röntgen ile tespitlerimizi yapar ve hastamızı ideal ağız hijyeni ile hamileliğe hazırlarız. Mevcut dişeti hastalıklarını ve çürükleri tespit edip, hamilelik süresince problem çıkarabileceği düşünülen tüm dişlerin tedavileri yapılmalıdır. Şüpheli 20 yaş dişlerinin çekimini öneririz. Bu dönemde neler yapılıp neler yapılmaması gerektiğini hastalarımıza detaylarıyla anlatır ve eğer gerekli görürse önleyici ve koruyucu hekimlik dediğimiz diş taşı temizliği, fissur örtücü uygulamaları gerçekleştiririz.
Hamilelik Sırasında Diş Tedavisi İçin En Uygun Zamanlar Hangi Aylardır? Neden?

ikinci üç aylık dönem, hamilelik sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimi, dolgular, kanal tedavileri vb. pek çok tedavinin yapılması için en uygun olan dönemdir.

Gebeliğin ilk üç ayında bebeğin organları gelişme aşamasındadır. Bu safhada neden olunan bir bakteriye mi bebeğin organ gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmekte, gereksiz müdahaleler düşüğe sebep olabilmektedir. Fakat ağrıya sebep olmuş ve müdahale edilmediği taktirde daha çok zarara neden olabilecek durumdaki dişlerin çekim, kanal tedavisi gibi acil olarak tedavi edilmesi gereken durumlarında, çekinmeden diş hekimine gidilmelidir.

Üçüncü üç aylık dönemde ise bebek anne karnında oldukça büyümüştür ve doğum yaklaşmıştır. Anne koltuğa rahat oturamaz ve aşırı stres erken doğuma neden olabilir. Aynen ilk üç aylık dönemde olduğu gibi, acil tedaviler dışında diş hekimi müdahale etmeyecektir

Hamilelikte Diş Röntgeni Çektirmenin Bir Zararı Var mıdır?

Bu dönemde tedavi için çok gerekli ise ağız içinden 1-2 film alınabilir.Her ne kadar diş hekimliğinde çekilen röntgenlerde verilen radyasyon miktarı çok az ve karın bölgesine çok yakın değilse de gelişmekte olan bebeğin ışın almasını önlemek için mutlaka kurşun önlük kullanılması gerekir.Yine de ilk üç ay film çekilmesinden kaçınmak gerekir.

Hamilelikte Diş Tedavisi İçin Anestezi Yapılabilir mi?

Özel anestezik solüsyonlarla anestezi uygulanıp ağrı engellenerek her türlü girişim yapılabilir.

Hamilelik Döneminde Diş Çürümeleri Artar mı?

Hamileliğin ilk dönemlerinde yoğun olarak görülen bulantı ve kusma nedeniyle ağızda asidik bir ortam oluşur ve yine aynı sebepten ağız bakımı da zorlaşır. Böylece, dişler çürümeye daha yatkın hale gelebilirler.

Hamilelik Döneminde Diş Kayıpları Yaşanıyor mu?

Hamilelik bilinenin aksine diş kaybına neden olmaz. Hamilelik döneminde diş kayıpları yaşanmasını hamileliğe değil, diş bakımına yeterli önem verilmemesine veya geçmişe ait sorunlara bağlıdır.

Her Hamilelik Yaşandığında Diş Sorunları Artarak İlerler Diye Bir İnanış Var. Bu Doğru Mu? Doğruysa Bu Sorunlar Önlenebilir mi?

Kesinlikle doğru değildir. Dişeti iltihabı dişlerin etkin olarak bakımı ve temizlenmesi ile önlenebilir. Her gün en az iki kez, mümkün olan durumlarda her yemekten sonra dişler fırçalanmalıdır. Her gün tüm dişlerde diş ipiyle temizlik işlemi de yapılmalıdır. Sabah diş fırçalamak rahatsızlık veriyorsa ağız, su veya anti-plak ve floridli gargaralarla çalkalanmalıdır.

Beslenme Hamilelik Döneminde Ağız ve Diş Sağlığını Nasıl Etkiler?

Dengeli beslenme ile birlikte C ve B12 vitamin destekleri de ağız sağlığının sürdürülmesi açısından önemlidir. Diş hekimine daha sıklıkla gidilmesi de etkin plak kontrolünü sağlayarak gingivtis gelişimini önler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.