Her Burun Cinsiyet Taşır

Her Burun Cinsiyet Taşır

Kadın-erkekte şekli-yapısı faklı olan burun, ifadeye sadece karakter değil cinsiyet de katar. Kalkık burnun dişilik, düşük burun ucunun erkeksi bir algı oluşturur. burun estetiğinde bu unsurların göz önünde bulundurulması gerekir.

Op. Dr. Hakan Gence

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Her burun bir cinsiyet taşır. Vücut dişiliği gösterirken burun erkeksi ifade katabilir. Fazla kalkık burun, bir erkeğin yüzünde kadınsı bir görüntü oluşturabilir. Zira kalkık burun dişi, düşük burun ucu ise erkeksi gösterir.

Burun estetiğinin kişiye uygun olması gerekir. Yüz büyüklüğü ve cinsiyete göre burna şekil verilmesi gerekir.

Burun estetiğinde standart yapılan küçültme ve kaldırma dönemi sona erdi. Eskiden kim olursa olsun burnunu yaptırmak isteyenlere hep aynı burun yapılırdı. Dışarıdan bakıldığı zaman da o burnun estetik operasyonla yapıldığı anlaşılırdı. Kişinin yüzünün uzunluğu, çenesinin çıkıklığı gibi yüz orantılarına dikkat edilmezdi. Oysa ideal bir burun, kişinin yüzü ile orantılı ve cinsiyetine uygun olmalı. Cinsiyet çok önemli çünkü düşük burun ucu kadınlara erkeksi, kalkık burun ucu ise erkeklere kadınsı bir yüz ifadesi verir. Yandan bakıldığı zaman burunla üst dudak arasındaki açı ideal olarak bayanlarda 95 ila 100 derece, erkeklerde ise 90 ila 95 derece arasında olmalıdır.

Burun, Yüzdeki Altın Orana Uygun mu?

Yüz içerisinde burun, bütünün bir parçasıdır. Kişinin yüz yapısını incelemeden sadece buruna konsantre olursanız hata yaparsınız. İdeal bir burunun, dudakla-alınla yaptığı açılar, yüzün dik ve yatay yüzeylerine göre oranı ile değerlendirilir.

Burun, her iki kulağı da içerecek şekilde yüzün 1/5’i genişliğinde olmalıdır. Yani yüzü enine 5 eşit parçaya böler. Burun yüksekliğinin, saçlı deri sınırı ve çenenin en alt ucu arasındaki mesafenin de 1/3 oranında olması gerekir. Yani yüzü dikine 3 eşit parçaya bölmelidir. Yandan bakıldığında üst dudak ideal olarak alt dudağın 2 mm. önündedir. Kadınlarda çene, alt dudak hizasının çok hafif arkasında iken, erkeklerde ise çene daha kuvvetli ve öndedir. Burnun kemik kısmının genişliği, burun deliklerinin olduğu taban kısmının genişliğinin yüzde 80’inden daha fazla olmamalıdır. Burun tabanından aşağıdan bakıldığı zaman eşkenar üçgen şeklinde bir görünüm olmalıdır.

Başarılı bir burun estetiği nasıl olmalıdır?

  • Doğal görünümlü,
  • Kişinin yüz yapısına ve cinsiyetine uygun,
  • Burun estetiği yaptırdığınızı sizi tanımayan kişilerin anlayamadığı,
  • İdeal burun ölçülerine sahip,
  • Solunum problemi yaratmayan bir sonuç ortaya çıkmalıdır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.