Hıdırellez

Hıdırellez

Aklımıza ‘Bahar Bayramı’ olarak kazınmış, Hıdırellez. Ateşten atlamak vazgeçilmez adetlerinden birisidir. Peki neden ateşten atlarız? Neden günü ağaçlık alanlarda –piknik yaparak-geçiririz? Hıdırellez’i bizim için bu kadar önemli kılan nedir? Hazreti Hızır ile Hazreti İlyas’ın senede bir gün kavuştukları rivayet edilen zaman. Dileklerin, niyetlerin, duaların buluştuğu ve şenlikler ile süslenen bir özel gün.

Filiz Yaşar Zorka

Astroloji Uzmanı

Hazreti Hızır, Musa peygamberin döneminde yaşamıştır. Bilinen o dur ki, Hazreti Hızır Ledünni ilmine sahiptir ve bu ilmi Hz. Musa’ya öğretmek ile görevlendirilmiştir. Hz. Musa’nın heybesindeki kuru ve tuzlanmış balık, iki denizin olduğu yerde canlanır ve suya karışır. İşte burada Hz. Musa ve Hz. Hızır buluşur. Bir yolculuk ederek ilimlerini paylaşır. Ledünni ilmi, Hz. Hızır’a aittir ve bu bilgileri Hz. Musa ile paylaşır. Ölü balığın dirilmesi, ‘Balık’ sembolizmine bakılarak; (onun antik tradisyonlarda sirius ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Balık sevgiyi, iyiliği, bereketi ve doğurganlığı da tasvir eder) sevgi ve iyiliğin yeniden canlanması, unutulmuş bilgilerin hayat bularak akması düşünülebilir. Hz. Hızır’ın, Hz, İlyas ile birlikte ölümsüzlük pınarından içtikleri rivayet edilir. Dünya durduğu müddetçe hayatta kalacakları söylenir.

Hazreti İlyas, Hz. Hızır’ın yoldaşlarından birisidir. Karada derde düşenlerin yardımına koştuğuna inanılır. Denizde zora düşenlerin imdadına da Hızır yetişir. Hz. İlyas’ın kıtlığa ve toprağın bereketine söz geçirebildiğine inanılır. Bolluk, bereket, toprağın yeşillenmesi ve verimin artması da buna dahildir.

Ateş eski Türk mitolojisinde çok önemlidir. Ateşten atlamanın, nazara karşı koruduğuna ve sağlığı artırdığına inanılır.

Hz. Hızır ve Hz. İlyas’ın senede bir gün dünyada buluştukları ve bugünün de Hıdırellez olduğu inanışı ile Hıdrellez kutlanır. Bolluk, bereket, sağlık için niyetler edilir. Bu yıl, Hıdırellez için gökyüzü haritasına baktığımda kuzey ay düğümü, Jüpiter, Satürn ve Plüton’un geri harekette olduğunu görüyorum. Geri harekette görülen gezegenler, güçlerini tam olarak ifade edemez. Özellikle büyük iyicil gezegen dediğimiz Jüpiter’in en güçlü olduğu ve yönettiği Yay burcunda geri harekette olmasının etkilerini (Nisan-Ağustos) burçlara göre yorumlamak önemli. Bir de büyük kötücül gezegen dediğimiz Satürn’ün de yönetici ve en güçlü olduğu Oğlak Burcunda Plüton ile birlikte geri harekette olması; Yay, Oğlak, İkizler ve Yengeç burçları başta olmak üzere tüm burçlar için farklı dinamikleri gündeme getirecek.

Koç Burcu: Koç burçları ve yükselen burcu Koç olanlar için eğitim ve kariyer temaları son derece belirgin. Yüksek öğrenim ile ilgili karar ve konular değişebilir. Deniz aşırı seyahat, yurtdışı bağlantılar gecikebilir. Koç burcunun doğası gereği lider olan ve yeniliklere açık yapısı, Jüpiter geri hareketinde frenlenebilir. Şüphecilik gelişebilir. Kariyer için ise çok çalışmak ancak yeteri kadar takdir görememek söz konusu olacaktır. Olaylar, kontrolden çıkabilir. Elinizde olmayan nedenler ile ilgili pek çok çözüm üretmeniz sizden beklenebilir. Yönetici konumunda olan kişiler ile çatışmalar yaşanabilir.

Boğa Burcu: Boğa burçları ve yükselen burcu Boğa olanlar, maddi konulara çok dikkat etmeliler. Bu dönemde özellikle maddi konularda şans pek de Boğa burçlarından yana olmayacak. Eşlerden kaynaklanacak ya da başkalarından gelecek birtakım olumsuzluklar, nakit akışlarını olumsuz etkileyebilir. Boğa burçları bu dönemde seyahat ve tatil planlarını ertelemek durumunda kalabilir. Yönetici gezegenleri Venüs’ün de rahatsız konumundan dolayı kendilerini baskı altında hissetmeleri de olasıdır. Burçlarındaki güneş bu dönemde Boğalara derin bir nefes aldıracak. Onların güçlerini ve enerjilerini de tazeleyecek.

İkizler Burcu: İkizler burcu ve yükselen burcu İkizler olanlar için ise mayıs ayı dinamikleri beraberinde ortaklık ve eşler ile ilgili konuları gündeme getiriyor. Beklenen ortaklıklar gecikebilir. Eşler arasında uyuşmazlıklar yaşanabilir. İlişkilerin seyri değişebilir. Bu dönem özellikle ortaklık anlaşmaları için uygun değildir. İkizlerin bu dönemde harcamalarına çok dikkat etmeleri gerekir. Aşırı harcama ve para ile güç gösterilerinde bulunmak doğru değildir. Yapılacak en uygun davranış, sakinliği korumak olacaktır. Bu dönem İkizler kendilerini fazlasıyla güçlü hissedecek, bu nedenle de özellikle münakaşalardan kaçınmak önemli olacaktır.

Yengeç Burcu: Yengeç burçları ve yükselen burcu Yengeç olanlar için ise en önemli temalar sağlık ve ortaklıklar. Bu dönemde sevgili Yengeçler özellikle hareket sistemi ile ilgili konulara dikkat etmeli ve kendilerini zorlamamalılar. Spor yaparken de aşırı egzersizlerden kaçınmalarında fayda var. Bu dönem Yengeçlerin fazlasıyla göz önünde olacakları bir dönem. Sosyal faaliyetlerde bulunabilir, dernek ve hayır işleri ile ilgili konular gündeme gelebilir. Kariyerlerinde ise ilerleme söz konusu.

Aslan Burcu: Aslan burçları ve yükselen burcu Aslan olanlar ise yine sağlık konuları gündemde. Dişlerin ve dizlerin sağlığına özen göstermelerinde fayda var. Diş hekimi randevularını ihmal etmemeliler. Bekar Aslanların hali hazırdaki flörtlerinde bir takım yanlış anlaşılmalar söz konusu olabilir. Çocuk sahibi aslanlar ise çocukları ile ilgili konularda daha sabırlı ve hoş görülü olmalılar. Bu dönemde kariyer evlerini aydınlatan güneşin etkisi ile güzel gelişmeler yaşayacaklar.

Başak Burcu: Başak burçları ve yükselen burcu Başak olanların en çok dikkat etmeleri gereken konu; aile-evler ile ilgili. Başak burçlarının da sağlıklarına dikkat etmelerinde fayda var. Titiz Başaklar için bu dönemde hayattan zevk aldıkları alanda çok fazla eleştiri var. Kendilerini akışa bırakmalılar. Kariyer ve iş hayatında ise Başak burçları çalışkanlıkları ile öne çıkacak. Aşırı görevler üstlenmekten kaçınmalılar.

Terazi Burcu: Terazi burçları ve yükselen burcu Terazi olanlar için ise bu mayıs ayının ana temaları aile hayatı, kök, ebeveyn ve yakın arkadaş, komşu, kardeşlerle ilgili olacak. Bu transitlerde, ebeveynlerden bekledikleri yardım ve desteği göremeyecekleri gibi, bir ebeveyn olarak da kendi sorumluluklarının çok arttığını hissedebilir. Bu dönemde disipline çok önem verecekleri için aile içinde çatışmalar yaşayabilirler. Otoritelerini sorgulayabilirler.

Akrep Burcu: Akrep burçları ve yükselen burcu Akrep olanlar da maddi konulara çok dikkat etmeliler. Onlar için nakit akışı sıkıntılı olabilir. Tasarrufa yönelmelerinde büyük fayda var. Alacakların gecikebileceğini ya da kredi ve borçların zamanından önce ödenmesi gerekebileceğini göz önünde tutmalılar. Yönetici gezegenleri Mars, miras konularında onları zorlayabilir. Eşlerin beklenmedik harcamaları çıkabilir.

Yay Burcu: Doğuştan şanslı Yay burçları ve yükselen burcu Yay olanlar için bu dönemin en önemli teması, şanslarına güvenmek konusunda tedbirli olmaları. Bu nedenle de özellikle limitleri dışında kredi kullanmak, aşırı harcamalarda bulunmak riskli olabilir. Yay burçları için diyete başlamak ve kilo vermek için de uygun bir dönem. Bununla birlikte Yay burçlarının hobi, evcil hayvan, çocuk, arkadaşlıklarla ilgili pek çok alanda gelişmeler söz konusu. Yeni arkadaşlar edinebilecekleri gibi, eski arkadaşlarla da bağlarını koparabilir. Bekar Yaylar için ise flörtler için güzel bir dönem.

Oğlak Burcu: Oğlak burçları ve yükselen burcu Oğlak olanlar, burçlarındaki Satürn ve Plüton’un etkilerini en çok hisseden burç olacaklar. Kendilerini baskı ve kısıtlanma içinde hissedebilir. Bu dönemin geçici olduğunu bilmeliler. Azimli ve disiplinli Oğlak’lar bu dönemde kendilerinden beklenmeyecek şekilde sorumluluklarından uzaklaşmak isteyebilir. Ev ile ilgili birkaç tadilat gündeme gelebilir. Tüm Oğlaklar için ise sürpriz aşk kapıda. Bu dönem güzel ilişkilerin başlangıcı olabilir.

Kova Burcu: Kova burçları ve yükselen burcu Kova olanların da en çok dikkat etmeleri gereken konu, bilinç altına ittikleri korku ve kısıtlamalar ile ilgili olacak. Kendilerini yargılamaktan vazgeçmeliler. Özgür düşünmeli ve sabit fikirlilikten uzaklaşmalılar. Dernekler ya da toplumsal faaliyetler ile ilgili konularda gecikmeler yaşanabilir. Projelerini ertelemek zorunda kalabilirler.

Balık Burcu: Yükselen ve burcu Balık olanlar için en önemli konular arasında, yakın dostluk ve kariyer var. Kariyer alanlarında geri harekette olan Jüpiter’in etkisi ile sorumluluklarında artış görülebilir. Her zamankinden daha fazla çalışmak zorunda kalabilirler. Maddi konularda dikkatli olmalarında fayda var.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.