Hurma, Diş İçin Büyük Tehlike

14.07.2014
239
Hurma, Diş İçin Büyük Tehlike

hurma-dis-icin-buyuk-tehlike11 ayın sultanı Ramazan evlerimizi şenlendirirken bir çok güzel geleneği de beraberinde getiriyor. Ramazanın vazgeçilmez yiyeceklerinden biri hurma, oruç açarken tercih edilse de, tadından vazgeçemeyenler hurmayı ilerleyen saatlerde de bol bol tüketiyor.

Doç. Dr. Ali Çağın Yücel

Başhekim

Uzmanlar, bu lezzetli meyveyle ilgili önemli bir uyarıda bulunmaktalar. Hurma diş için en tehlikeli besinlerden biridir. Hurma çok yapışkan ve şekerli bir besin. O nedenle diş çürüğü oluşumunda çok etkili. Hurma yedikten sonra, mutlaka dişimizi fırçalamalıyız.

Ramazanda oruç nedeniyle su kaybı meydana geleceği için tükürük oranı, akış hızı ve kalitesinde düşme meydana gelir. Diş fırçalanmaması durumunda “şeker yedikten sonra diş fırçalamadan uyunmuş” gibi çürük oluşum hızı artar. Normalde 6 ayda oluşabilecek çürük ramazan ayında bir ay içerisinde bile oluşabilir. Var olan çürükler artar, yeni çürük oluşumu meydana gelir.

Sahurda insanlar özellikle karbonhidratlı yiyecekler yiyorlar. Çürük oluşumunda karbonhidrat çok önemli bir etken çünkü şeker oranı fazla, ette de şeker var ama ekmek kadar değil.

İftardan Sonra Fırçalamayı İhmal Etmeyin

İftardan sonra, gıda alınmaya devam edildiği için diş fırçalanmayabiliyor. Ancak dişlerinizi korumak için, gıda almaya devam edecek olsanız dahi, dişlerinizi fırçalayın. Yemek yedikten hemen sonra plak oluşumu ve diş hassasiyeti artacağı için dişlerinizi 30 dakika sonra fırçalayın. İftar yaptıktan sonra, arada 1 saat mola verdiğiniz zaman yarım saat bekleyip dişlerinizi fırçalayın, yarım saat sonra gıda almaya başlayabilirsiniz.

Ağız Kuruluğu Çok Etkili

Özellikle gece ağzı açık uyuyanlarda bu çok daha belirgindir. Ağız kuruduğu zaman, dişler tükürüğün koruyucu etkisinden yararlanamaz, o nedenle, su yutmamak kaydıyla, ağızlarını suyla çalkalayıp tükürebilirler. Ramazandaki en önemli sorunlardan biri de ağız kokusu. Hem mide boş, hem yediğimiz yiyeceklere bağlı olarak bir koku vardır, hem de ağız da kuruduğu için koku iki kat artar. Bunu engellemenin yolu da, gün içinde su yutmadan diş macunsuz dişi fırçalamak ve ağız çalkalamak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.