İki Gözünüz de Aynı mı Görüyor?

İki Gözünüz de Aynı mı Görüyor?

Gözleri dış etkenlerden koruyan ve günlük fonksiyonlarına sorunsuz bir şekilde devam etmelerini sağlayan göz kapakları, göz sağlığının korunması açısından büyük bir rol üstlenir. Estetik görünüm açısından da önem taşıyan göz kapaklarında oluşabilecek sorunlar ve bu sorunların çözümleri görme netliği ile yakından ilgilidir.

Op. Dr. İskender Alkın Solmaz

Göz Hastalıkları Uzmanı

Göz kapakları, gözler için çok önemli dokulardır. Göz kapakları hem gözlerin sağlığını devam ettirebilmesi hem de işlevsel fonksiyonlarını koruması açısından büyük önem taşır. Gözyaşının göz çevresine eşit dağılımı, göz için sağlıklı bir oksijen kaynağı olmanın yanı sıra, aynı zamanda önemli de bir besin kaynağıdır. Bu kapakların işlevlerinde; doğuştan veya zaman içerisinde, kapakların iyi çalışmaması, düşmesi, içeriye veya dışarıya dönmesi ya da sarkmasıyla birlikte kayıplar oluşabilir. Hastalar, düşen göz kapakları sebebiyle görmede kayıplar yaşayabilir. Ayrıca göz kapaklarındaki problemler, gözyaşı ve oksijen dağılımında da sorunlar oluşmasına sebep olabilir. Bu sebeplerden ötürü, bu dokulara da cerrahi müdahale gereken durumlar oluşabilir.

Asimetrik göz kapaklarının sebepleri

Normal şartlarda üst göz kapağı hareketli olanıdır. Gözlerden birinde veya her ikisinde birden oluşabilecek üst göz kapağı düşüklüğü görme alanını daraltır. Bu daralma sonucunda gözler görebileceğinden ancak daha azını görebilir. Bu kapaktaki problemlerin oluşmasındaki en etkili nedenler arasında, yer çekimi veya doğuştan tam gelişmemiş kasları gösterebilir. Bu durum özellikle çocuklarda, gelişme çağında göze yeterli ışık girememesine sebep olmasından dolayı ayrı bir önemlidir. Çünkü bu durumdaki çocuklarda göz tembelliği oluşma şansı daha yüksektir. Asimetrik göz kapakları görülen kişilerin, bu sebeplerden dolayı bir göz muayenesine giderek gözlerindeki problemlerin görmede kayba yol açmayacağından emin olmaları önemlidir.

Estetik kazanımlar da büyük

Asimetrik göz kapaklarına yapılan cerrahi müdahaleler ile estetik görünümün de iyileştirilmesi mümkündür. Göz kapaklarına yapılan müdahaleler, göz sağlığının korunmasına yardımcı olmanın yanı sıra, gözlerdeki estetik görünüme de büyük katkılar sağlayabiliyor. Bu cerrahi uygulamalar ile sarkmış, içe veya dışa dönmüş üst ve alt göz kapakları, fazla yağ toplanmasına bağlı torbalanmalar, göz çevresi kırışıklıkları düzeltilerek, hastanın yaşlı ve yorgun görünümünden kurtarılıp, daha genç ve dinç görünüme kavuşması sağlanır. Cerrahi öncesinde ameliyatın planlanması ve doktor tarafından hastaya yapılması gerekenlerin aktarılması önemlidir. Operasyona gerek duyulan durumlarda ise, göz fonksiyon muayenesi ameliyat öncesinde gerçekleştirilir. Cerrahi müdahale duruma göre genel veya lokal anestezi kullanılarak yapılabilir. Müdahale sonrasındaki dönemde de doktorun tavsiyelerine dikkat edilmesi gereklidir. İlerleyen dönemlerde hasta, yapılan müdahaleye göre belirli aralıklarla kontrole çağırılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.