İki Seansta ‘Gıdı’ Sorunundan Kurtulun…

İki Seansta ‘Gıdı’ Sorunundan Kurtulun…

Yüz bölgesindeki estetik sorunlar veya yaşlanma izleri çoğu zaman makyaj ile kapatılır. Oysa sarkmış bir gıdı makyajla gizlenmez. Kadınların en büyük sorunlarından gıdı sarkması için geliştirilen yöntem ve cihazlar, gıdı sarkmasını giderirken, kişinin daha genç ve zinde görünmesini sağlar.

Dr. Erçin Özüntürk

Dermatolog

İlerleyen yaşla veya fazla kilolarla birlikte ortaya çıkan sorunlardan biri de “gıdı sarkması”dır. Kadınlar yüzlerindeki estetik sorunları makyajla kapatabilirken sarkan gıdıları için bir formül bulamıyor. Üstelik sarkan gıdı, kişiyi olduğundan yaşlı gösterir.

Genellikle fazla kilonun neden olduğu gıdının yağlanması ve zamanla da sarkması hem erkeklerde hem kadınlarda görülse de cilt yapısı gereği kadınlarda daha sık görülür. Yüz bölgesinin diğer yerlerinde görülen şekil bozuklukları ve yaşlanma izleri makyaj ile kapatılırken, sarkmış bir gıdıyı gizlemek mümkün değildir. Gıdı sarkması bazen zayıf kişilerde bile görülür. Bunun nedeni ise genetik yatkınlıktır. Özellikle yaşın ilerlemesiyle çene altı yağlanması sarkarak deformasyon oluşmasına neden olur. Çünkü çeneden boynun alt kısmına kadar uzanan bölüm olan gıdı bölgesi, çeneye paraleldir ve normal şartlarda sarkma görülmemelidir. Yüz bölgesinin diğer yerlerindeki estetik sorun ve yaşlanma izleri makyaj ile kapatılabilir. Oysa sarkmış bir gıdıyı gizlemek mümkün olmaz. Bu nedenle kadınlar çoğu zaman sarkma olan gıdısı dikkat çekmesin diye fular kullanır.

İki seansta farklı görünüm…

CoolSculpting adı verilen cihaz gıdı bölgesini toparlayarak sarkmayı azaltır. Kişinin genç görümüme kavuşmasını sağlar. Tabii sonucun başarı yüzdesi, kişinin beslenme şekli, su tüketimi, yaşam tarzı, hareket etmesine göre değişiklik gösterse de yüksek oranda yüz güldürücü sonuçlar alınır. İşlemin yapılmasıyla gıdıdaki yağ eridiği zaman üstündeki deri fibröz bantla altına yapışır ve gerilir bölge. Gıdı gitmekle kalmıyor yüz biçimi ortaya çıkar. CoolSculpting cihazı uygulamasından iyi sonuç almak için iki ay arayla ikişer saatlik iki seans uygulaması yapılması gerekir.

Coolsculpting Yöntemi nedir?

Coolsculpting tedavisinde deri altındaki yağ tabakası deriye zarar vermeden oldukça kontrollü bir şekilde soğutulur. Önceden belirlenmiş bir zaman dilimi çerçevesinde uygulanan soğutma ile uygulama yapılan bölgedeki tüm yağ hücreleri apoptozise uğrayacağı için vücut siluetinde düzenli ve orantılı bir incelme görülür. Bu sayede vücudun belli bölgelerinde çökmeler olmaz. Apoptozis; yağ hücre fonksiyonlarının küçülmesi, geri dönüşümsüz kaybı anlamına gelmektedir. Ölü yağ hücreleri vücudun doğal enflamatuvar sistemi ile vücuttan atılarak, zaman içerisinde yağ tabakasında önemli bir miktarda incelme meydana gelmektedir. Bu yöntem, yoğun ve kalıcı lokal yağ depolanmalarını azaltarak vücudu şekillendiren liposuction gibi çok agresif geleneksel tedavi yöntemlerinden çekinen kişiler için iyi bir alternatiftir. Ayrıca liposuction sonrası nekahet döneminde görülen ağrılar, spazmlar, hematomlar, iş kayıpları ve hayat kalitesindeki düşüşler bu yöntemde görülmemektedir.

Coolsculpting kimlere ve hangi bölgelere uygulanabilir?

Coolsculpting yöntemi, genel olarak kilosu olmayıp belirli bölgelerindeki (sırt, karın, basen, yan simitler, kollar, bacak içleri, sırtta sutyen altları, göğüs altındaki kıvrımlar gibi) rejim ve sporla giderilemeyen inatçı yağlanmaları olan, her yaştan erkek ve kadın için son derece uygun bir tedavidir. Bu tedavi hamilelerde ve soğuğa karşı alerjisi olanlarda uygulanamamaktadır.

Coolsculpting yöntemi nasıl incelme sağlıyor?

Cihaz vakum masajı kullanılarak ve aynı anda kontrollü soğutma sağlayarak yağ hücrelerinin özel bir el aparatı ile emilmesini sağlamaktadır. Bu durumda tedavi edilecek tek bir bölge için yaklaşık bir saat beklenirken, yağ depolarının apoptozis (programlanmış hücre ölümü) sürecine girmelerine sebep olmakta ve yağ hücre fonksiyonlarının küçülüp geri dönüşümsüz kaybına yol açmaktadır.

Bu ikili etki, yerleşmiş yağ dokularına selektif bir şekilde nüfuz edilmesine izin vermektedir ve bir ya da iki seans içerisinde yerleşmiş yağ dokusunda kalıcı bir azalma sağlamaktadır. Tüm bu işlemler, rahat ve güvenli bir ortamda gerçekleşmekte, birkaç hafta içerisinde sonuçlar görülmeye başlanmakta, ilk tedaviden 2 ay sonra aynı bölgeye uygulanan 2. bir tedavi ile de mümkün olan en üst seviyeye çıkmaktadır. Tedavi, dokuların el aparatıyla vakumlanabileceği tüm vücut bölgelerine uygulanabilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.