İmplantta 3 Boyutlu Dijital Dönem

İmplantta 3 Boyutlu Dijital Dönem

İmplantı uygulamalarında rehberli dijital uygulamalar ile hekim hatasını sıfırlayan teknolojik gelişmeler, diş hasta konforunu en üst seviyeye çıkarıyor. Türkiye’de yeni yeni uygulanmaya başlanan ‘Rehberli İmplantoloji’ riskleri azalttırken hasta konforunu inanılmaz derecede arttırıyor.

Dr.Mustafa Bekerecioğlu

Diş Hekimi

Rehberli İmplantoloji uygulamasıyla, hangi tür implantın, implantların hangi noktaya, hangi açıyla ve hangi derinlikte yerleştirileceği, operasyon öncesinde bilgisayarda 3 boyutlu simülasyonlarla tasarlanıyor. Böylece en uygun implant seçilip, en doğru noktaya, en doğru açı, pozisyon ve derinlikte, dijital ortamda yerleştiriliyor.

Yani implant çeneye 3 boyutlu olarak, dijital ortamda yerleştirilmiş oluyor. Daha sonra bilgisayardan alınan bu veriler sayesinde, kişiye özel bir “rehber plak” üretilir.

Minimum ağrı, maksimum memnuniyet

Ağıza yerleştirilen “rehber plak”, operasyon esnasındaki riskleri minimuma indirirken tedavi edilen hastaya daha kısa süre, daha az kanama gibi bir çok avantaj sağlıyor.

Her hasta için ayrı ayrı tasarlanan ve kişiye özel üretilen “rehber plak”ların kullanıldığı yöntem sayesinde, estetik açıdan da yüksek memnuniyet elde ediliyor.

Ayrıca, operasyon esnasında diş eti kaldırılmadığı için kanama çok daha az oluyor, dikiş atılmıyor, şişme ve morarma olmuyor. Operasyon esnası ve sonrasındaki ağrıyı minimuma indiren “3 boyutlu dijijtal rehberli implantoloji”nin en önemli avantajlarından biri de, iyileşme süresinin çok hızlı olması.

Adım adım planlama

Hastada gerçek zamanlı çalışmada, diş hekimleri operasyon esnasında bir çok anlık karar vermek zorundadır. Operasyon esnasında verilen bu kararların geri dönüşü mümkün olmamaktadır.

Rehberli İmplantoloji yönteminde hekimin a’dan z’ye bütün işlemleri yeniden ve yeniden planlamasını, dijital ortamda gerçekleştirdiği simülasyonlarla, en doğru kararı vermesini mümkün kılmaktadır.

Bütün bu işlemler için ihtiyaç duyulan tek şey 3 boyutlu dental volumetrik tomografidir. Hastanın çene kemiğini her yönüyle incelenir, bütün adımları tek tek hesaplanır. Simülasyonda en ideal durumu tespit edilerek, operasyonun adımlarını belirlenir, sonrasında güvenle ve daha kısa zamanda işlemi hasta ağzında gerçekleştirilir.

Eskiden yurt dışına gönderilirdi, şimdi Türkiye’de mümkün

İmplant uygulamalarında yeni bir ufuk açan bu teknolojik yaklaşım için eskiden, hastanın tomografisini yurtdışına gönderilirdi. Bu da hastaya ve bize; hem zaman açısından hem emek ve para açısından daha maliyetli oluyordu. Oysa şimdi hem hasta hem hekim açısından ideal bir çalışmayı burada yapabiliyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.