Jinekomastiye Liposuction İle Tedavi!

17.10.2012
53
Jinekomastiye Liposuction İle Tedavi!

Prof. Dr. Sıdıka KurulGünümüzde giderek artan şişmanlık neden ile erkek memesi büyüklüğüne daha çok rastlıyoruz.

Prof. Dr. Sıdıka Kurul
Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Jinekomasti, erkek memesinin olağandan büyük olması halidir. İnsan bedeninde östrojen ve androjen hormonları arasında bir denge mevcuttur, bu dengenin bozulması  jinekomasti gelişiminde rol oynar.

Jinekomastinin bebeklik ,ergenlik çağında ve yaşlılıkta normal (fizyolojik jinekomasti) kabul edildiğini ve genellikle meme büyümesini iki taraflı görülür.

Jinekomasti, hormonal değişikliklere bağlı olarak, en sık 13-16 yaşlarındaki (ergenlikteki) erkek çocuklarında görülür ve  genç erkeklerin   %90’nda bu durum kendiliğinden ortalama bir yıl (3 ay-3 sene) içinde geçer. Gerilemeyen durumlarda kalıcı  jinekomasti olarak genç erkeklerde devam eder. Ergenlikteki jinekomasti hastanın kendisi veya ebeveynleri tarafından  fark edilir, memede hassasiyet, ağrı ve büyüklük vardır. Çocuk hekimi ve/veya  endokrinoloji uzmanı çocuk ve aileye yardımcı olur. Burada çocuk/genç erkeğin ciddi sıkıntıları vardır; giyindiği zaman giysiden meme büyüklüğü ve meme uçları belli olur. Çoğu genç, büyük memeler nedeni ile denize dahi girmekten çekinmektedir. Sosyal ilişkilerde önemli psikolojik sorunlar yaşanabilir. Bekleme sürecinde memelerde ağrı, hassasiyet   ve ciddi psikolojik sorunlar olduğu takdirde ilaç desteğine başvurulabilir.

Bazı Kanserler Ve İlaçlar Jinekomastiye Yol Açabilir!

Erkeklerde tek taraflı meme büyümesi meme kanserinin habercisi olabilir!!!
Bazı kanserler meme büyümesine yol açabiliyor. Bazı organ kanserlerleri (akciğer,karaciğer,testis,böbreküstü), bazı sistemik hastalıklar (tiroid ,karaciğer ve böbrek  hastalıkları), bazı ilaçlar, alkol, şişmanlık ve aşırı vücut geliştirme egzersizleri   jinekomasti oluşumunda rol oynamaktadır. Erişkin erkeklerde tek taraflı meme büyümesi, meme kanserinin habercisi olabilir!

Ergenlik dönemi dahil, hayatın herhangi bir döneminde   Jinekomastiye  yol açan saptanabilir bir durum varsa bu sebebin   öncelikle    ortadan kaldırılması gerekir.

Jinekomasti 16 Yaşına Kadar Gerilemiyorsa Sorun Var Demektir
Ergenlik döneminde görülen jinekomastinin,  ilk 6 ay -3 yıl içinde olguların çoğunda kaybolduğunu ,% 10 erkekte düzelme olmadığını kaydeden Prof.Sıdıka Kurul, tüm bu dönemlerde aile desteğinin önemine dikkati çekiyor.Jinekomasti oluşumuna yol açan bir sebep yoksa –ki bu konuda çocuk doktoru gerekli tetkikleri yapar ve çoğu çocuk/gençte anormal bir durum tespit edilmez- telaşlanmadan,acele etmeden , paniğe kapılmadan verilecek aile desteği hem büyük memenin kendiliğinden gerileme sürecindeki bekleme döneminde, hem de ameliyat kararında son derece önemlidir.

Jinekomastinin Tedavisinde Liposuction  Kullanılıyor
Meme büyüklüğü erkek beden algılaması açısından bir sorun oluşturuyor ise , estetik sorunun düzeltilmesi, beden şeklinin doğal hale kavuşması  için    gençlerin,daha doğrusu her yaşta erkeğin estetik cerrahlara müracaatı kaçınılmazdır.  Prof.Sıdıka Kurul, izsiz veya minimal iz ile natürel erkek göğüs yapısına ulaşmak için liposuctionın  tedaviye yeni bir boyut kazandırdığını   ve günümüzde olguların büyük bir bölümünün bu yöntemle tedavi edildiğini  belirtmektedir.

Liposuction’ın yeterli olmadığı az sayıda hastada meme başına yapılan 2-3 cm lik bir kesi ile meme başı arkasındaki düğme şeklindeki sert meme dokusu çıkarılır ve bu minimal iz ile sonuçlanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.