Kadınlarda İdrar Kaçırma

17.10.2012
39
Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kadınlarda İdrar Kaçırma Kadınlarda yaygın olarak rastlanan “idrar kaçırma” en sık menopoz döneminde ya da fazla doğum yapanlarda görülür.

Doç. Dr. Uğur Yılmaz
Üroloji Uzmanı

Öksürük ve hapşırıkla meydana gelen “stres tipi”, tuvalete yetişememekten kaynaklanan “sıkışma tipi” ve ikisinin de birarada olduğu ‘idrar kaçırma’ çeşitlerinin nedenine göre tedavi planı da farklı olur. Bu sorunu yaşayan kadınlar doktordan çekindikleri için tedaviye başlamakta zorlanırlar.  Sadece ameliyat yapılarak altta yatan sebebin tespit edilmemesi hastaya daha büyük sıkıntılar yaratabilir.

Kadınlarda ‘idrar kaçırma’ sorununun daha sık görülme sebebi, kadının pelvik kas yapısının farklılığı ve üretrasının kısa olmasıdır. Ayrıca kadınlardaki hormonal değişiklikler de bu durumu etkileyebilir. Normal doğum yapan kadınların doğum sırasında geçici de olsa kas yapısı bozulduğu için idrar kaçırmaya daha sık rastlanır. Temel olarak 3 çeşit idrar kaçırma vardır; öksürük ve hapşırıkla meydana gelen “stres tipi”, tuvalete yetişememekten kaynaklanan “sıkışma tipi” ve ikisinin de bir arada olduğu idrar kaçırma.

Ürolog Tedavi Etmeli…

İdrar kaçırma sorununun altında yatan esas neden tedaviden önce yapılacak tetkiklerle ortaya çıkarılmalıdır. Gerektiğinde -mutlaka bu konuda uzmanlaşmış bir ürolog tarafından- yürodinami adı verilen idrar kesesinin fonksiyonlarının değerlendirildiği test yapılabilir. Mesela sorun mesanedeki aşırı aktivite ise ilaçla, öksürük kaynaklı ise pelvik taban rehabilitasyonu ve sigara içiyorsa sigarayı bıraktırarak tedavi edilir. Eğer bu tip tedavilerle çözümlenmiyorsa ameliyat kararı verilir. Artık geliştirilen yeni teknikler sayesinde ameliyatlarda yan etkiler azaldı; çok başarılı sonuçlar alınmakta.

Rahatsızlığın kaynaklandığı yer ve nedenine göre tedavi planı da farklı olacaktır. Bir grup hastada “karışık tip” denilen her iki idrar kaçırma sorunu birlikte görülebilmekte. Böyle bir durumda altta yatan sebebin bulunmaması ve sadece ameliyat yapılması hastaya daha büyük sıkıntılar yaşatabilir.

Bazı idrar kaçırma sorunları enfeksiyondan da kaynaklanabilir. Mesane, bağırsak ve cinsel fonksiyonlar birbirine bağlı olarak işler. Çok sık idrara çıkan kadınlarda cinsel bir sorun olabilir veya kabızlık problemi ağrılı cinselliğe neden olabilir. Ya da idrar kaçırmanın altında yatan bazı nörolojik hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle tetkiklerin işin uzmanı tarafından titizlikle yapılması şarttır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.