Domuz Gribinden Nasıl Korunurum?

Domuz Gribinden Nasıl Korunurum?

Domuz gribinden korunmak için kapalı ortamların sık sık havalandırılması, gripli kişilerin kalabalık ortamlardan uzak durması, sık sık ellerin yıkanması gereklidir.

Dr. Zerrin Beykal

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı

Grip, her yıl sonbahar ve kış aylarında oldukça etkili bulaşıcı bir salgın olarak karşımıza çıkıyor. İnfluenza adı verilen grip virüsünün çeşitli tipleri bulunduğuna dikkat çeken uzmanlar, domuz gribi (İnfluenza A H1N1)’nin 2009 yılında dünyada büyük bir salgın oluşturduğuna dikkat çekiyor. Domuz gribi (İnfluenza A H1N1); öksürük, hapşırık ile havadan, etraftaki eşyalara sürülen eller ağıza ve göze sürüldüğünde bulaşır. Kuluçka süresi, 1-4 gün arasında en fazla 7 gündür. Belirtileri; yüksek ateş, titreme, halsizlik, kas ağrısı, baş ve boğaz ağrısı, öksürüktür. Bazen ishal, bulantı-kusma da olabilir.

Domuz gribi tedavi süresince ağrı kesici, ateş düşürücü (18 yaşın altındakilere aspirin dışında), vitamin gibi şikayetlere yönelik ve destekleyici ilaçlar kullanılır. Ayrıca bol sıvı, dengeli beslenme ve yatak istirahati önemlidir. Gripten korunmak için hasta olan kişilerin öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burunlarını bir mendille kapatmaları ve mendili çöpe atmaları, ellerin dezenfektan veya sabunla sık sık yıkanması, kapalı ortamların havalandırılması ve çevredeki eşyaların temizliğine dikkat edilmesi, hasta kişilerin mümkünse kalabalık ortamlara girmeyerek istiraharat etmesi gereklidir. Ayrıca grip aşısını özellikle risk grubunda olanların olması gerekmektedir.

Hastalık teşhisi koymak için öncelikle hastanın şikayetlerine göre, influenza tarama testleri, gribin tipi belirlenmek istenirse ve doktor gerekli görürse PCR testleri yapılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.