Kahramanları, Deprem Çocuklarını Bekliyor

Kahramanları, Deprem Çocuklarını Bekliyor

Robotel Derneği, deprem bölgesinde el-parmak kaybı yaşayan çocukları Örümcek Adam, Iron Man, Mickey Mouse gibi süper kahramanlarla mutlu etmeyi bekliyor. Dernek, bugüne dek 450’nin üzerinde ihtiyaç sahibi için kişiye özel ölçü ve niteliklerde 3D yazıcılarla ücretsiz Roboteller üretti.

Depremden etkilenen bölgelerde sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve doktorlarla temasa geçen Robotel Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Okumuş, “Deprem bölgesinde el-parmak kaybı yaşayan çocuklara ulaşmak istiyoruz. Roboteller, çocuklara tuttukları takımların, beğendikleri süper kahramanların ya da masal karakterlerinin renkleri gibi eğlenceli tasarımlarla moral-özgüven desteği ile sosyalleşme imkânı sunuyor” dedi.

Roboteller protez ya da protez yerine geçen tıbbi cihaz değil, basit kavrama işlemi yapabilen moral destek aparatları olduğunu belirten Okumuş, “Başvuranın bilek ve/veya dirsek eklemi olması, tüm tıbbi müdahalelerin tamamlanmış ve yaraların tamamen iyileşmiş olması gereklidir. Yaralar kapanmadan ölçü almak ve deneme yapmak mümkün değil. Ayrıca Roboteller 3D yazıcılarda düşük maliyetle üretildiği için, çocuğun gelişimine uygun olarak her büyüme evresinde yenileniyor. Bedensel büyüme doğrultusunda da yeni Robotel üretimi için takip sürdürülüyor” şeklinde konuştu. “Roboteller moral destek sağlamanın yanı sıra çocuk ve gençler basit kavrama hareketi yapabilir, bardağını tutabilir, bisiklete binebilir ya da saz çalabilir” şeklinde bilgi verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.