Kalp-Böbrek Kardeş mi?

Kalp-Böbrek Kardeş mi?

Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever kalp-böbrek organların bir anlamda kardeş olarak algılanabileceğini belirterek, “Vücutta sistem bozulduğunda kalp, kalbin etkilenmesinden öncelikle böbrek etkilenir” dedi.

Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever, kalp ve böbrek çalışmasının birbirini etkilediğini söyleyerek önemli uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Sever, “Bu iki organa baktığımızda tüm vücutta birim doku başına en fazla kan alan organ açık ara böbreklerdir. Bu nedenle kalp yetersizliği söz konusu olduğu zaman yani etrafa gönderilen kan hacmi azaldığı zaman bundan ilk planda böbrekler etkilenir.
Kalp çok yoğun çalışan bir organdır. Günde yaklaşık sekiz ton civarında kan vücuda pompalar. Vücudun dengesi ideal olmadığı zaman kalbin çalışması bozulur. Özellikle kalp yetersizliği böbrek yetersizliğine, böbrek yetersizliği kalp yetersizliğine yol açabilir.
Genellikle kan tahlili yapılır, idrar ihmal edilir. Oysa sinsi ilerleyen böbrek hastalıkları yakalamak için idrar tahlili önemlidir. Obezite, diyabet, kolesterol yüksekliği, yüksek tansiyon daha fazla risk altındadır. Genetik temeli varsa tedbirle riski en aza indirebiliriz” şeklinde bilgi verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.