Kalp Hastaları Aşırı Sıcağa Dikkat

Kalp Hastaları Aşırı Sıcağa Dikkat

Yaz bitmek üzere ancak sıcak havalar halen devam ediyor. Aşırı hava sıcaklığı ve nem miktarındaki artış, özellikle 65 yaşın üstündeki kalp ve damar hastalarında bazı riskleri de beraberinde getiriyor.

Dr. Fuat Gencer

Kardiyoloji Uzmanı

Yapılan bilimsel çalışmalarda 65 yaşın üstü kadın ve erkek kalp hastalarında yazın ani sıcaklık değişimi ve yüksek nemin hayati tehlikelere neden  gösterilmiştir.Yaşlılarda adaptasyon mekanizmaları yeterince iyi çalışmadığından ortamda meydana gelen sıcaklık ve nem değişimlerine uyum sağlamakta güçlük çekebilirler.

Aşırı Sıcak Yaşlı Bedeninde Nelere Yol Açar?

Yükselen sıcaklık sonucu artan vücut ısını dengeleyebilmek için  terleme ve solunum yolu ile su ve tuz kaybı olur. Nabız hızlanır, kalbin iş yükü artar, böbreklere binen yük artar. Damarlarda pıhtılaşmaya eğilim olur. Ciltte ve uç organlarda, hem atar hem de toplar damarlar genişler. İç organlara ve dolayısıyla kalbe giden kan miktarı azalır.

Bu durum kalbin gereğinden çok ve hızlı çalışmasına neden olur. Tansiyonda öngörülemeyen değişiklikler (aşırı düşme veya aşırı yükselmeler) görülebilir, yüksek nem oranı solunan havadaki oksijen miktarını göreceli olarak düşürür. Kanın oksijenlenmesi güçleşir. Kalp ve damar hastalarında, kalp yetersizliği, tansiyon yüksekliği, kalp ritim problemi olanlarda ve varisi olanlarda  özellikle 65 yaşın üstündekilerde ciddi sağlık sorunları görülebilir.

Sıcak Havalarda Nelere Dikkat Etmeli?

Hastaların yaz aylarını sağlıklı geçirebilmeleri için günün sıcak saatlerinde güneşte kalmamaları, günün erken saatlerinde ve akşam geç saatte dışarı çıkmaları, zorlamalı fiziksel aktivitelerden kaçınmaları, ani ısı değişiminden korunmaları, bulundukları ortamı iyi havalandırmaları, klimalı ortamlarda bulunmaları, ince giyinmeleri, bol miktarda sıvı almaları (günde 2 – 3 lt.), düzenli aralıklarla yeteri miktarlarda beslenmeleri, ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmaları,  ilaçlarını doktorları tarafından belirtilen şeklide düzenli olarak kullanmaları ve sağlık sorunları ile karşılaştıklarında vakit geçirmeden doktorları ile temasa geçmeleri önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.