Kalp Hastalığının 3 Önemli Sinyali!

Kalp Hastalığının 3 Önemli Sinyali!

Kalp-Hastaliginin-3-Onemli-SinyaliGünümüzün en önemli sağlık sorunlarının başında gelen kalp hastalıkları hiçbir belirti vermeden sessizce ilerleyebiliyor. Belirti verdiklerinde ise en sık; nefes darlığı, göğüste ağrı ve çarpıntı gibi yakınmalarla ortaya çıkıyor!

Dr. Murat Şener
Kardiyoloji Uzmanı

Kalp hastalığı kalbin pampa fonksiyonlarında aksaklık olmasına deniyor. Bu aksaklık az da olabiliyor, çok ileri derecelere de ulaşabiliyor. Sigara içimi, tansiyon yüksekliği, diyabet, obezite, yüksek kolesterol ve hareketsiz yaşam tarzı kalp hastalığı riskini artırıyor. Son zamanlarda obezite ve kolesterol yüksekliği oranının artması yüzünden kalp hastalıklarında artış görülüyor. Öyle ki ülkemizde 4-5 milyon civarında kalp damar hastası olduğu biliniyor. Kalp hastalıkları hiçbir belirti vermeden sessizce ilerleyebiliyor. Belirti verdiğinde ise en sık “Göğüs ağrısı”, “nefes darlığı” ve “çarpıntı” gibi yakınmalarla ortaya çıkıyor. Bu belirtiler ihmal edilirse kalp krizi, kalp durması, felç ve ölüm gibi sonuçlar oluşabilir.


1. Göğüs Ağrısı
Kalp hastalığının önemli bir kısmı kalp damar tıkanıklığı nedeniyle oluyor. Kalp damar tıkanıklığında en sık görülen belirtiyi ise göğüs ağrısı oluşturuyor. Kalp damarları kalp kaslarını besliyor. Bu damarlarda daralma olması durumunda kalp kaslarına olan kan akımı azalıyor. Bu da kalp ağrısına sebep oluyor. Kalp hastalığıyla ilişkili olmayan göğüs ağrıları ise; göğüste batma, iğne batar veya bıçak saplanır tarzda görülüyor. Bu ağrılar eforla değişmiyor.
Ne zaman kalp hastalığına işaret ediyor?
• Göğüste yanma hissi,
• Göğsünü sıkıştırıyorlarmış hissi,
• Göğüs ağrısı ile birlikte nefes darlığı,
• Göğsünün üstüne bastırılıyormuş hissi,
• Sol kolda uyuşma ve ağrı eklinde oluyor.
• Bu şikayetler genellikle eforla geliyor, her eforda ortaya çıkıyor, istirahat ile kayboluyor ve eforun yapılmasını önlüyor.
2. Nefes Darlığı
Nefes darlığı özellikle ileri kalp hastalıklarında sık görülen bir belirti ve hastalığın ciddiyetini gösteriyor. Nefes darlığı; kalp damar tıkanıklığı veya kalp kapak hastalığından kaynaklanabiliyor.
Ayaklarda şişlik de varsa kalp yetersizliğine işaret ediyor
Kalp damar tıkanıklığında nefes darlığının iki sebebi var; birincisi kalp ağrısını hastalar bazen nefes darlığı şeklinde hissedebiliyor. İkinci sebebi ise kalp yetersizliği. Kalp yetersizliğinde kalp akciğerlerden kanı çekme görevini tam yapamıyor. Bu nedenle akciğer damarları içindeki kan basıncı yükseliyor. Bu da damar içindeki serum kısmının damar dışına çıkmasına sebep oluyor. Bu sıvı hava alışverişi yapılan hava keseciklerini dolduruyor ve ciğerlerde oksijen alışverişini engelliyor. Bu nedenle nefes darlığı oluşuyor. Ayaklarda şişlik de gelişiyorsa bu genellikle kalp yetersizliğine işaret ediyor.


Ne zaman kalp hastalığına işaret ediyor?
Nefes darlığına aşağıdaki belirtiler de eşlik ediyorsa zaman kaybetmeden bir kardiyoloji uzmanına başvurmanız gerekiyor.
• Eforla oluyorsa,
• Göğüs ağrısı ortaya çıkıyorsa,
• Çarpıntı varsa kalp hastalığına işaret ediyor.
• Ancak bazen kalp hastalarında sadece nefes darlığı şikayeti olabiliyor.
3. Çarpıntı
Kalbin düzenli veya düzensiz olarak hızlı atması olan çarpıntı özellikle kalp hastalıklarında görülen önemli bir belirti. Kalp hastalıklarına bağlı ritim bozuklukları en sık kalp damar tıkanıklıkları ve kalp kapak hastalıklarına işaret ediyor. Ritim bozuklukları basit ve tedaviye ihtiyaç olmayacak kadar önemsiz de olabiliyor, hayati bir problem de. Dolayısıyla bu ikisinin ayırımının mutlaka Ekg veya ritim holteri ile yapılması gerekiyor.
Ne zaman kalp hastalığına işaret ediyor?
• Eforla birlikte olması kalp hastalığına bağlı olması ihtimalini azaltıyor, daha çok istirahatte oluyor.
• Eşlik eden tansiyon düşüklüğü, göğüs ağrısı, baş dönmesi, fenalık hissi, göz kararması oluyorsa bu ciddi bir ritim bozukluğuna işaret ediyor.
Tansiyon yüksekliği de kalp hastalığına işaret edebiliyor!
Tansiyon yüksekliği baş ağrısı, ensede sertlik ve fenalık hissi oluşturabiliyor. Fakat bazen de hiçbir şikayete de yol açmayabiliyor. Tansiyon yüksekliği kalp damar tıkanıklığının bir belirtisi olabiliyor. Bu nedenle yeni başlayan tansiyon düzensizlikleri olduğunda mutlaka doktora başvurmak gerekiyor.
Adım adım tanı süreci…
• Kalp hastalığı belirtileriyle gelen hastalara kalbin kas dokusunun iyi kasılıp kasılmadığını, kalp kapaklarında kaçak veya daralma olup olmadığını veya kalpte delik bulunup bulunmadığını tespit etmek amacıyla ekokardiyografi ile renkli doppler işlemi uygulanıyor.
• Kalp damar tıkanıklığının tespiti amacıyla efor testi, efor testi yapamayan veya efor testi sonucu kalp damarlarıyla ilgili yeterli bilgi alınamayan hastalara ise kalp sintigrafisi testi yapılıyor.
• Efor test, veya sintigrafi sonucunda kalp damar tıkanıklığı bulguları varsa, damar tıkanıklığı olup olmadığını netleştirmek ve tedaviyle ilgili karar vermek amacıyla koroner anjiografi işlemi uygulanıyor.
• Çarpıntı şikayetiyle gelen hastalara ise kalp ritim bozukluklarının tespiti amacıyla 24 saatlik ritim holteri testi uygulanıyor. Holter ile ritim bozukluğu tespiti durumunda gerekirse bu ritim bozukluğunun daha ileri tetkiki ve tedavisi amacıyla elektrofizyolojik çalışma işlemine başvuruluyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.