Kantinlerdeki Belirsizlik

Kantinlerdeki Belirsizlik

Kantinlerde “Okul Gıdası Logosu” uygulaması çocuklarda sağlıksız beslenme ile oluşabilecek hastalıkların önlenmesi, obezite ile mücadele adına önemli bir girişimdi. Ancak uygulamanın bu yıl kantinlerde yerini alıp alamayacağı belirsizliğini koruyor.

Türk Böbrek Vakfı Başk. Timur Erk

Ülkemizde üç bakanlığın bir araya gelerek kantinlerde başlatılan ‘Okul Gıdası Logosu’ uygulaması bu yıl da devam edecek mi?

Türkiye çocuk obezitesi konusunda sıkıntılı dönemlerden geçiyor. Genelde obezitede Avrupa 1. dünyada ise 3. konumdayız. Özellikle çocuklu çağı obezitesinde ciddi bir mücadele gerekli. Çünkü obezite bütün hastalıkları tetikleyen konumda.

Haziran 2019’da Sağlık, Milli Eğitim ve Tarım ve Orman Bakanlığı bir araya gelerek örnek bir girişimde bulundu ve bir protokol etrafında mutabakat sağlandı. Ne yazık ki arkası gelmedi. Pandemi süreci sonrası kantinciler zor durumda olduklarını iletti. 6 Eylül 2022’de uygulama yürürlüğe girdi ama arkası gelmedi. Üzülerek belirtiyorum ki denetimler eksik kaldı. Bu yetki Tarım ve Orman Bakanlığı’nda.

Okullar tekrar eğitime başladığında bu konuyu göre olarak benimsemiş bir sivil toplum kuruluşu olarak tekrar gündeme getiriyor ve çağrıda bulunuyoruz.

 495 Kalem Ürün

Çocukların sağlığı ve sağlıklı nesillerin yetişmesi için okul kantinlerinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın web sitesinde yayınladığı üzere ‘Okul Gıdası Logosu’ alan 495 ürün var.

Bunların ortaya konulması, satılması, gerekli denetlemelerin yapılması için tüm adımlar atılmalıdır. Beslenmede yeterlilik sağlanması için, öncelikle su, ardında taze mevsim meyvesi, işlenmemiş kuruyemişlerin önemi büyük. Özellikle gıda sanayi açısından belirtmek isterim ki bazı paketli gıdalar raf ömrü gereği fazla miktarda tuz barındırıyor bu sebeple okul gıdası logosunun çok ince detaylandırılması gerekir. Çocuklarımızın geleceği oynamayalım ve sağlıklı nesillere erişelim.

Raflardaki ürünlerde okul gıdası logosu gören çocuk bu bilinçle hareket edecek, ebeveyn çocuğunun sağlığı için buna dikkat edecek, kantinlerde buna uyacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.