Gözde Kızarıklık Covid – 19 Belirtisi mi?

06.08.2020
1.888
Gözde Kızarıklık Covid – 19 Belirtisi mi?

Covid-19 belirtileri arasında en sık yüksek ateş, öksürük, nefes darlığının yanı sıra bazı hastalarda boğaz ağrısı, burun akıntısı, ishal, baş, halsizlik nadiren göz ağrısı ve kızarıklığı yer alabilir. Salgını ilk fark eden, meslektaşlarını ve yetkilileri uyaran göz doktoru Dr. LiWenliang’a hastalık belirti vermeyen bir glokom hastasından bulaşmış, hayatını kaybeden ilk sağlık çalışanı olmuştur.

Op. Dr. Zerrin Tuncer

Göz Hastalıkları Uzmanı

Göz Vakfı Bayrampaşa Hastanesi

Covid-19 diğer viral hastalıklar gibi damlacık enfeksiyonu, virüs bulunan bir yere dokunan ellerin ağız-buruna götürülmesi ile insandan insana geçmektedir. Diğer virüslerden farkı ise temasla gözlerden de bulaşabilmektedir. Öksürük, hapşırık, konuşma sırasında ağızdan çevreye yayılan, virüs taşıyan damlacıklar, çevredeki kişilerin yüz, göz veya solunum yollarına girerek hastalığın hızla yayılmasına sebep olur. Bu nedenle ellerin temiz tutulması, ağız, burun ve göze götürülmemesi yanında sosyal mesafenin korunması ve maske kullanılması çok büyük önem taşır. Bulgular virüs bulaştıktan sonra 2-14 gün arasında ortaya çıkıyor. Bazı hastalar ise hiçbir belirti göstermeden iyileşebilir. Bu kişiler hastalığı farkında olmadan çevresindekilere bulaştırdıkları için yayılma çok hızlı olur ve kişisel izolasyon büyük önem taşır. Belirti gösteren hastaların yüzde 80’inin ise tedaviye gerek kalmadan iyileşir.

Covid –19 Göz Muayenesi ile anlaşılır mı?

Korona virüs göz yolu ile de bulaşabilir çok nadir olarak konjonktivayı enfekte ederek konjonktivite sebep olabilir. Bu hastalarda kızarıklık, sulanma, çapaklanma gibi belirtiler görülebilmektir. İngiltere’de yeni yayınlanmış bir çalışmada testi pozitif çıkan bin 99 kişilik bir hasta grubunda konjonktiva kızarıklığının sadece 9 hastada gözlendiği (yüzde 0,8) belirtiliyor. Diğer 2 makalede ise göz kızarıklığı oranı yüzde 1,5 bulunmuş. Göz kızarıklığı olan hastaların çok azında gözyaşında korona virüs saptandı. Çalışmalara göre göz kızarıklığı daha çok hastalığın ağırlaşması ile ortaya çıkmaktadır.

Göz kızarıklığı aslında çok az hastada görülebilir, hastalığın diğer bulguları arasında ihmal edilebilecek kadar seyrek gözlenen bu bulguya bakarak kişilere Covid-19 tanısı koyulamaz. Bahar mevsiminde alerjik konjonktivit ve buna bağlı göz kızarıklığının da gün geçtikçe artacağını düşünürsek, her göz kızarıklığında Covid-19 belirtisi olduğunu düşünerek paniğe kapılmaya gerek yok.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.