Kışın “Ritmik Masaj” Daha Güvenli

Kışın “Ritmik Masaj” Daha Güvenli


Kış aylarında özellikle çok soğuk havalarda, damarlarda kasılmalara yol açarak, kan basıncını yükseltip, kalp krizini tetikler. Kış aylarında kalp hastalarının kalp ve damarlarını korumak için en güvenilir yöntemin “Ritmik Masaj” dır.

Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı

Kardiyolog

Ülkemizde insanların çoğunluğunun düzenli egzersiz yapma alışkanlığı yok. Soğuk kış aylarında kalp ve damarlara yararlı olmaya çalışırken, zarar verilebilir. Birçok kimse damar sertliğine bağlı koroner kalp hastalığı ortaya çıktıktan sonra egzersiz yapmaya başlar.

Düzenli olarak yapılan egzersizler, damar sertliği ve yol açtığı hastalıkları önler. Egzersizin etkisi, vücutta kan dolaşımını canlandırır, damarları genişletir, kasları güçlendirir, yağların yakılmasını arttırır, zararlı kolesterolu düşürüp yararlı kolesterolü yükseltir, kan basıncı ve kan şekerinin kontrol altına alınmasını kolaylaştırır. Egzersiz, beyinde salgılanmasını arttırdığı mutluluk hormonu ile insanların kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Genç yaşlarda başlayarak, haftada 3-4 gün, 30 – 45 dakika, tempolu yürüme, yüzme, dans etme gibi aerobik tipte egzersizlerle bu yararlar elde edilebilir. Birçok kimse damar sertliğine bağlı koroner kalp hastalığı ortaya çıktıktan sonra egzersiz yapmaya başlar ve içinde bulunduğumuz kış aylarında özellikle çok soğuk havalarda, damarlarda kasılmalara yol açar, kan basıncını yükseltebilir ve kalp krizini tetikleyebilir. Soğuk kış aylarında kalp ve damarlara yararlı olmaya çalışırken zarar verilebilir.

Kış aylarında egzersiz yerine “Ritmik Masaj” ile kalp ve damarlar korunabilir.

Kış aylarında kalp hastalarının kalp ve damarlarını korumak için en güvenilir yöntemin “Ritmik Masaj”dır. Tıpta EECP diye bilinen bu yöntem, sırt üstü yatırılan hastanın belden aşağısına sarılan sargıların her kalp atımında basınçlı hava ile şişirilip boşaltılması şeklinde uygulanmaktadır. Genellikle günde bir saat uygulanan Ritmik Masaj ile aerobik egzersizde olduğu gibi vücutta kan dolaşımı canlanmakta, kalp dahil tüm vücutta damarlar genişlemekte, zararlı kolesterol düşüp yararlı kolesterolü yükselmekte, kan basıncı ve kan şekerinin kontrol altına alınması kolaylaşmakta, damarlar damar sertliğine karşı korunmaktadır. Dolayısı ile kış aylarında egzersiz yerine “Ritmik Masaj” ile kalp ve damarların korunması risksiz ve güvenlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.