Klimalara Dikkat!

Klimalara Dikkat!

Klimaların kontrolsüz kullanımı yaz mevsiminde tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Örneğin; araçlarda bilinçsizce kullanılan klimalar sonrası üst solunum yolu enfeksiyonları başta olmak üzere yüz felci, kas spazmı gibi hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Dr. Mehmet Portakal

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzm.

Klima doğrudan size geliyorsa aman dikkat! Soğuk havanın direkt kaslara gelmesi boyun, bel, sırt, kol ve bacaklarda kas kasılmalarına ve ağrıya yol açar. Kasların esnekliği azaldığı için de spazm sorunu kendini gösterir. Eğer bu spazma bir boyun fıtığı, kas romatizması, kireçlenme, omurga eğriliği eşlik ederse ağrıya ilaveten uyuşma, karıncalanma, hareket kısıtlılığı gibi şikayetlerin ortaya çıkması kaçınılmaz olur.

18 derecede yüz felci riski başlar…

Baş ve boyun bölgesinin klimaya maruz kalmasıyla kaslardaki ani kasılmalar, gerilim tipi baş ağrısı ve migren atağına neden olur. Klima doğru kullanılmadığında sinirler üzerinde de önemli fonksiyon bozukluğuna sebep olabilir. Klimalara direkt maruz kalmak özellikle 18 derece ve altında yüz felci riskini ortaya çıkarabilir.

Otobüsteki klimadan nasıl korunacağız?

Otobüslerde koltuk üzerinde bulunan ve sizin ayarlayabileceğiniz konumda olan klimalar için aşağıdaki önerilere uymak faydalı olacaktır. Ancak onlar dışında cam kenarlarından otomatik olarak soğuk hava veren klimalar için sık sık görevliyi uyarmak gerekeceğini de unutmayın.

Otobüste eğer klima kullanmak zorundaysanız, öncelikle hava akımının direkt üzerinize gelmesini engelleyin. Klimanın hava akımını koltuğa değil camlara yönlendirerek, kaslarınızı koruyarak serinlemeyi tercih edin.

  • Isıyı 23 derecenin altına düşürmeyin. Isıyı azaltmak isterseniz de kademeli olarak düşürmeyi tercih edin.
  • Çantanıza mutlaka boyun ve omuz bölgenizi kapatarak hava akımından koruyacak sizi terletmeyecek hafif bir hırka veya şal almayı unutmayın.
  • Mecbur kalmadıkça sizi direk hava akımına maruz bırakacak tavandan üfleme yapan klimaları açmamaya özen gösterin.
  • Klimaların neden olduğu kas spazmının derecesine göre ilaç tedavisi, masaj, lazer ve diğer fizik tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Kasılmanın bir an önce çözülmesi için ılık duş ve bölgesel kompresler yapılabilir.

Klimaya maruz kalıp boyun ve sırt ağrısı ile başvuranlar için ilaç, biorezonans ve/veya ozon-oksijen tedavisi uygulanır. Zaman zaman hastanın fizik tedavi programı alması da gerekebilir. Tedavi sonunda kasların direnci artar, esneklik kazanır ve klimalı ortamlardan etkilenmesi azalır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.