Kollajen Desteği Olmalı mı, Olmamalı mı?

Kollajen Desteği Olmalı mı, Olmamalı mı?

Gıda takviyesi reklam pazarında son günlerde oldukça popüler olan ‘kollajen’ hakkında değişik branşlardaki hekimler ‘kullanılmalı ya da faydası yok’ yönünde farklı görüşlere sahip. Kullanıcı da şaşkın reklam pazarının rüzgârına kapılıp kullansın mı, kullanmasın mı? Ciddi bilimsel çalışmalar sonucuna göre eklemlerdeki kıkırdak dokunun en önemli bileşeni, cilt sağlığı için de gerekli. 35’li yaşlardan sonra vücutta yapımı azalan kolajen dışarıdan desteklenmeli. Peki ama hangi formda? Sıvı, tablet ya da toz mu?

Op. Dr. Banu Küçükpolat

Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı

Kolajen, insan vücudunda doğal olarak bulunan, sürekli yapılan- yıkılan bir proteindir. Hareket sistemi sağlığının korunma, yaşlanma sürecini yavaşlatma, cildin parlak-sağlıklı olması vücuttaki kolajen miktarının yoğunluğuna bağlıdır. 35’li yaşlardan sonra vücutta yapımı azalır.

Kollajenin azalmasıyla birlikte yaşlanma başlar. Ciltteki kırışıklık, eklemlerdeki ağrı, kas dokusunun sıkılığını kaybetmesi, sarkmalar sinyaldir. Zaman içinde yıkım hızlanır. Yıkımı yavaşlatmak için kollajen desteği yapılmalıdır. Ciddi bilimsel çalışmalar da bu görüşü desteklemektedir. Ancak kollajen büyük molekül ağırlıklı bir proteindir. Alındığında bağırsaklardan emilmesi, vücutta yapı taşı olarak kullanılabilmesi için bazı özellikleri göstermelidir. Gıda takviyesi olarak toz, tablet, sıvı şeklinde bulunuyor. Tablet şeklinde olanların içindeki kollajen miktarı sıkıştırılmış olduğu için düşük olabilir. Bir kısmının hammaddesi balık- sığırdan elde edildiği için uzun süreli kullanımlarda vücutta ağır metal birikimine sebep olabilir (faydası ancak altı aylık kullanımda fark edilir).

Ciltte sağlık ve gençlik için Mezoterapi ile birlikte…

Cildin yapıtaşı- bağ dokusunun önemli aktörü kollajen yaşla birlikte azaldıkça kırışma, sarkma, gözeneklerin büyümesi gözle fark edilir hale gelir. 35 yaş sonrasında kollajen üretim olmadan tüketimi arttığı için yıkım başlar. İnsanın en büyük organ derinin yapıtaşı kollajen; ne kadar desteklenirse o derece genç, dinç, parlayan, ışıldayan, sağlıklı bir görünüme sahip olunur. Sağlık aynı zamanda güzelliği beraberinde getirir. Oral olarak almak faydalı ama cilt altına Mezoterapi şeklinde kollajen takviye yapılması çok daha etkilidir.

Eksikliğini gidermek için beslenmek yeterli gelmeyebilir. Destek olarak alınması şarttır. Ancak alınan her destek gıda karaciğerdeki yükü artırabilir. Cilt yapısı ve yaş dikkate alınarak kür şeklinde kullanılmalıdır. Bir ay ara verildikten sonra üç kullanım sonrasında ise üç ay kullanım üç ay ara verilmesini tavsiye ederim.

Uzman tavsiyesi ile kullanılmalı…

Kollajen tipi 1,2, 3 onarım bölgesi için önemlidir. Bazı ortopedi uzmanları kemik aşımını durdurmak, kalp-damar hekimleri damar yağlanması, cilt sağlığı için tedavide destek olarak önerebilir. Diyabet, kolestrol ve riskli hastalıkları olan kişiler dahiliye hekimi gözetiminde kullanmalıdır. Kalp-damar hastalıklarında iyileştirici olduğu yönünde bilimsel çalışmalar olsa da yine uzman tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.