Astımlı Oruç Tutabilir mi?

Astımlı Oruç Tutabilir mi?

Astım hastaları oruç tutabilir mi? Aşırı sıcakların yaşandığı bugünlerde sağlıklı insanlarda bile ciddi sorunlar oluşturabiliyor. Ramazan ayında, oruç ile gelen beslenme düzeni değişiklikleri özellikle de astım hastalarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Prof. Dr. Yonca Tabak

Alerji ve Astım Uzmanı

Oruç tutmanın sağlığa etkileri nedir ve astım hastaları oruç tutabilir mi? Değişen beslenme alışkanlıkları, uzun süren aç kalma süresi ve susuzluk gibi faktörler bu soruyu ortaya çıkaran temel nedenler arasında.

Oruç tutmak, özellikle bu günlerdeki kavurucu sıcakların da etkisiyle sağlıklı insanlarda bile birtakım sağlık sorunları oluşturabilir. Susuz kalmak herkesin özellikle de yaşlı insanlarımızın en büyük sorunudur. Susuzlukla birlikte vücut, günün ilerleyen zamanlarında giderek daha da kurumaya başlar. Vücudumuzda dolaşan kan, susuzluğa bağlı olarak giderek koyulaşır ve akışkanlığını kaybeder. Bu durum bazı dokuların yeterince kanlanamamasını beraberinde getirerek özellikle yaşı ileri hastalarda beyin ve sinir sisteminde sorun oluşturabilir.

Susuzluğun yanı sıra uzun süre aç kalmanın da sağlığa olumsuz etkileri vardır. Uzun açlık süresi, kişide doğal olarak kan şekerinin düşmesine sebep olur. Düşen kan şekeri iftarda aşırı ve hızlı yemek ile yükseltilmeye çalışılırsa, tokluk hissinin oluşması zaman alacağı için kişi bir seferde normalden çok fazla gıda tüketmiş olur. Hele de tercihler şekerli ve yağlı gıdalar yönünde kullanılırsa sonuç sağlıklı insanlarda bile görülebilecek reflüye yol açabilir.

Astım Hastaları Dikkat!

Astım hastaları oruç tutarken uzun süre susuz kalmaları sonucu; solunum sistemindeki özellikle de akciğerlerdeki salgıları daha fazla kurutarak bronşlarda daralmalar meydana gelebilir ve bu da hastalığın alevlenmesine etki eder. Astım ve sinüzit, susuzluktan en çabuk etkilenen iki hastalıktır.

Ayrıca uzun süren açlığın sonucunda düşen kan şekerinin bir seferde çok fazla yemek yiyerek yükseltilmeye çalışılması da astım hastalarının yüzde 80’inde var olan reflüyü tetikleyerek astım ataklarını ortaya çıkarabilir. Astım ataklarını tetikleyen sorunlarından başında reflü gelmektedir. Bu yüzden Astım hastalarının küçük porsiyonlar halinde azar azar ve sık beslenmesi gerekir. Kızartma gibi yağlı besinlerden, iftardan hemen sonra yenilen kakaolu tatlılardan uzak durmaları gerekir. Özellikle gece geç saatte yatmadan hemen önce yenen yemekler sıklıkla reflüye neden olur.

Sigara Bağımlıları Tehlikede…

Sigara bağımlılarının tüm gün sigara içmeyip iftardan sonra bu açığı kapatmaya çalışmaları astım hastaları için mutlak tehlike anlamına gelmektedir ve bundan dolayı iftardan sonra sigara tüketimi kontrollü bir şekilde olmalıdır.

Sigaranın bronş üzerindeki daralmayı tetikleyici etkisi reflüyü ile birlikte daha şiddetli bir hal alır. Sigara bırakılamayacaksa bu şekilde oruç tutulması sağlık için normalden çok daha büyük sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir.

Astım Hastaları İçin Ramazan Önerileri;

·       Oruç açılırken azar azar ve sık aralıklarla yemek yenmelidir.

·       Su; çay, kahve, kolalı veya şekerli meyve suları şeklinde değil,  su olarak tüketilmelidir.

·       Yatmadan önce en az iki saat yemek yenmemesine özen gösterilmelidir.

·       Oruç saatleri dışında balgam sökücü olarak bol bol tüketilmelidir.

·       Mide asitini artırarak reflüye sebebiyet verebilecek kafein içeren çay, kahve ve kolalı içeceklerden uzak durulması gerekmektedir.

·       Reflüyü tetikleyen çiğ sarımsak, çiğ soğan ve aşırı domates tüketiminden kaçınılmalıdır.

·       Sabah akşam ilaç kullanımı gereken astım hastalığı olan bir kişi mümkünse oruç tutmamalıdır.

·       Sigara bırakılamıyorsa oruç tutulmaması veya iftar sonrası kontrollü tüketim sağlanmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.