Koyu Bal Antioksidan mı?

Koyu Bal Antioksidan mı?

Yapılan bir araştırmada koyu renkli balların antioksidan içeriğinin açık renkli olanlara göre daha yüksek olduğu görüldü. Uzmanlar sağlıklı-doğal besin balın tüketiminde porsiyon kontrolünün çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Beslenme-Diyet Uzm. Hülya Yiğit

Bal, doğal olarak antioksidan özelliği olan bir gıdadır. Yapılan bir araştırmada koyu renkli balların antioksidan içeriğinin açık renkli olanlara göre daha yüksek olduğu görülmüştür.

Bal içerdiği vitamin, mineral, organik asit, flavonoid ve enzimler nedeniyle sindirimi kolay, besleyici, pek çok hastalığa karşı koruyucu, tedavi edici özellik gösteren fonksiyonel bir besindir. Bal bileşiminde bulunan potasyum, fosfor, demir, magnezyum, sodyum, mangan, klor, kükürt ve iyot gibi insan vücudun ihtiyaç duyduğu mineral maddelerce de zengin bir besin kaynağıdır.

Arılar bitkisel kaynaklardan topladıkları nektarları metabolize ederek biyokimyasal bir süreçle bala dönüştürür. Bala, dışarıdan herhangi bir madde katılması veya doğal yapısından maddenin uzaklaştırılması kanun ve yönetmeliklere göre yasaktır.

Bağışıklık sistemini de destekliyor

Bal bakteri, virüs, mantarlara karşı vücudun bağışıklık sistemine destektir. Kış aylarında bağışıklığı güçlendirmek, soğuk algınlığından korunmak için tüketmekte fayda vardır.

Bal içeriğindeki flavonoidler sayesinde kansere karşı koruyucu etki gösterir. Yapılan birçok bilimsel araştırma balın, mide ülserinin temel etkeni olan Helicobacter pylori bakterisinin gelişimini yavaşlatarak hastalığın etkisini azalttığını bildirmiştir.

Porsiyon kontrolüne dikkat!

Bal oldukça sağlıklı besin olsa da tüketilirken porsiyon kontrolü önemlidir. İçeriğinde yüzde 82 oranında karbonhidrat ve yüzde 1 oranında vitamin, mineral, biyoaktif bileşikler bulundurur. Şeker oranı oldukça yüksek olduğu için diyabetik birey ve 1 yaş altı bebeklerde tüketiminde dikkatli olunması gerekir. Botulizm riski sebebiyle bebeklere 1 yaşında önce bal yedirilmemelidir.

Sağlıklı bireylerin gün aşırı bir tatlı kaşığı kadar bal tüketmesi vücut için yeterlidir. Fazla miktarda tüketimi kan şekeri dengesizlikleri, iştah kontrolü azalması, kilo artışına sebep olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.