Küçük-Güçlü Bebekler İçin Uzman İhtiyacı

Küçük-Güçlü Bebekler İçin Uzman İhtiyacı

Küçük ama güçlü bebekler için 17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nde uzmanlar sorunları dile getirdi. Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Esin Koç, “Son yıllarda, zor şartlarından dolayı doktor arkadaşlar pediatri özellikle neonatoloji bilim dalı tercih etmemeye başladı. Prematürelerin hak ettiği bakımı alabilmeleri için bu branşlardaki uzman sayısında acilen artışa ihtiyaç duyulmaktadır” dedi

—-

Prematüre bebekler anne karnında geçirmeleri gereken zamanı tamamlayamadan, henüz olgunlaşmamış bedenleri ile doğan bebeklerdir. Dünyada her yıl 15 milyon bebek zamanından önce dünyaya geliyor. Ülkemizde 2022 yılında bir milyon 166 bin bebek doğdu, prematüre oranı yıllık yüzde 10,2, bebek sayısı olarak 133 bin.

Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Esin Koç, “Ortalama her 10 bebekten biri hayata erken başlıyor. En riskli grup bin 500 gr. altında doğan bebek ve sayıları geçen yıl 12 bin 260. Bu bebeklerin sağlıklı yaşayabilmeleri için uzman ellerde, yeni doğan yoğun bakım ünitesi olan hastanelerde dünyaya gelmeleri çok önemli. Ülkemizde yeni doğan sağlığı, yoğun bakım uygulamaları ve eğitimi konusunda önemli gelişmeler sağlanmakla birlikte, yeni doğan uzmanı sayısındaki ciddi açık maalesef henüz kapanmamıştır. Prematüre bebeklerin bakımı çok zor ve pahalıdır, çünkü yüksek teknoloji gerektirir; özel yoğun bakım üniteleri, özel cihazlar gerektirir. Ama daha da önemlisi, özel eğitim almış doktor ve hemşireler gerektirir. Son yıllarda, zor şartlarından dolayı doktor arkadaşlar tarafından pediatri ve özellikle neonatoloji bilim dalı tercih edilmemeye başlandı. Elde edilen bu kazanımların devamlılığı ve prematürelerin hak ettiği bakımı alabilmeleri için bu branşlardaki uzman sayısında acilen artışa ihtiyaç duyulmaktadır” şeklinde uyarıda bulundu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.