Lazer ile Genital Estetik

Lazer ile Genital Estetik

Lazer ile genital estetik işlemi Labioplasti diğer ameliyatlara oranla daha kolay, kısa sürede ve muayenehane şartlarında lokal anestezi ile yapılabilir. Sıkça yapılan estetik ameliyatların başında gelmektedir.

Jin. Op. Dr. Korkut Arslan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Lazer günümüzde özellikle genital estetik alanın da sıkça başvurulan bir yöntem. Cerrahi işlemlere gerek kalmadan kanamanın daha az olması, iyileşmenin daha hızlı olması ve daha estetik bir görünümün sağlanması nedeniyle tercih ediliyor.

Labio minorlar ( küçük dudaklar ) hemen vajina girişinde bulunan deri kıvrımı şeklindeki yapılardır. Bu dudağa da benzeyen deri kıvrıntısı vajina girişini kapamakta, adeta burada bariyer görevi gören bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Labia minorların ( küçük dudaklar ) hemen dışında, onu çevreler vaziyette labia majorler bulunmaktadır, bu da büyük dudaklar adını alır ve daha büyük hacimdeki yapılardır. Labia minorlerin üst kısmında da klitoris dediğimiz erektil yapı bulunmaktadır, bu yapı da erkekteki penis başının ( glans penis ) karşılığıdır.

Labia minoreler her bayanda farklı yapıda, büyüklükte ve renktedir. Bazen bu yapının aşırı büyük olması hem görsel olarak kişiyi rahatsız edebilmekte hem de işlevsel olarak cinsel ilişki esnasında ağrıya neden olabilmektedir. Burada esas problem cinsel ilişki esnasında bu büyük olan deri kıvrıntısının içeriye – vajinaya doğru girmesi ve oluşan gerilme ve sürtünme sonucu ağrıya – tahrişe neden olmasıdır.

Aşırı büyük olan labia minorler sık olarak enfeksiyon oluşumuna, mantar gelişimine ve özellikle mayo giyen bayanlarda dışarıdan hoş olmayan görüntülere neden olabilmekte ve kişinin sosyal hayatını olumsuz olarak etkileyebilmektedir.

Labia minorların bazen etrafındaki dokulara göre daha koyu renkte olması da bayanlarda hoşnutsuzluğa neden olabilmektedir.

Ameliyat sonrası hastanın hastanede yatmasına gerek yoktur. Genellikle hastalarımız ertesi gün normal günlük hayatlarına geri dönebilmekte ve 4-6 hafta sonra da cinsel ilişkiye girebilmektedir.

Lazer Labioplasti Ameliyatı

Lazer ile labioplasti ameliyatı ortalama 45dk – 1 saat sürmektedir. Ameliyat genel anestezi ile uyutarak yapılabildiği gibi lokal anestezi ile uyuşturularak da yapılabilmektedir. Lazerin burada avantajı ameliyat esnasında kanamanın daha az olması, iyileşmesinin daha hızlı olması ve daha estetik bir görünüm elde edilmesidir…

Labioplasti ameliyatı cerrahi olarak da değişik tekniklerle yapılabilmektedir. En sık olarak uygulanan teknikler basit olarak estetik cerrahi teknikle fazla deri parçasının çıkarılması ( Trim tekniği), Gary Alter yöntemi ( wedge – kama şeklinde çıkarma ), Brasilian teknik , Z- Plasti ( z şeklinde parça çıkarılarak tamir ) sayılabilir. Genellikle hangi tekniğin uygulanacağına muayene sonrası karar verilmekte ve hastaya en uygun olan teknikle ameliyat yapılmaktadır. İşlem sonrası hastalar gerekli ilaç tedavisi başlanmakta ve 1 hafta sonra hastalar kontrole çağırılır.

Labioplasti ameliyatı kızlık zarına zarar vermemekte ve bakire bayanlara da uygulanabilmektedir. Aynı seansta eğer hastada vajinal genişleme, vajinada bollaşma mevcutsa veya vajenden ilişkide ses gelmesi, bazı durumlarda vajinadan gaz çıkışı gibi problemler mevcutsa hatalara vajinoplasti denilen daraltma ameliyatı da uygulanmaktadır.

YORUMLAR